přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Tříkrálová sbírka 2021 - Při letošní Tříkrálové sbírce koledníci v Telnici vykoledovali 77 191 Kč. Velký dík patří všem dárcům, Základní škole v Telnici za výrobu přáníček a všem koledníkům za mimořádnou spolupráci.     Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.     Pojízdná prodejna JATKA Borkovany - Pojízdná prodejna JATKA Borkovany bude prodávat každou středu od 8.30 do 9.15 hodin na parkovišti U Laštůvků čerstvé vepřové, hovězí a kuřecí maso včetně výborných uzenin.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Vánoční poselství starosty obce Telnice >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Vánoční poselství starosty obce Telnice

O Štědrém dnu zazněl v obecním rozhlase tento vánoční pozdrav starosty obce všem občanům:

Vážení sousedé, milí spoluobčané.

Dovolte mi, abych vás touto cestou pozdravil o tomto svátečním dni. Poprvé za posledních deset let, kdy vám jménem obce přináším toto vánoční poselství, se potýkáme s jakousi zvláštní dobou. Přesto jsem měl hned jasno, jaké poselství bych k vám chtěl těmito slovy vyslat.

Letos totiž, více než kdy jindy, můžeme všichni na vlastní kůži poznat, co jsou to pokojné Vánoce. I když jsme si asi takový klid a pokoj mnozí úplně nepřáli, přesto si musíme přiznat, že skutečně nastal. Ač to bylo tentokrát doslova vynucené okolnostmi. Všichni dobře víme, co nám omezuje život a naše práva a volný pohyb. Nikomu z nás to není příjemné, těžko se s tím smiřujeme, když jsme dlouhá léta byli zvyklí na volnost a svobodu.

Kolikrát v životě jsme se museli sklonit před lidovým rčením, že „všechno zlé je k něčemu dobré“. Člověk si to nechce přiznat. Většinou k uznání této lidové moudrosti dochází až ve chvílích, kdy už musíme ustoupit, uskromnit se a přijmout svým způsobem i porážku. A však právě z prachu životních proher nebo bolestí se rodí ty největší momenty našich životů. Na takových základech rostou naše opravdové životní hodnoty.

Malý neviditelný organismus nás přinutil se zastavit. Jenže na samotném zastavení se není přece nic zlého. Všichni víme, jak občas potřebujeme vypnout a odpočinout. Jak těžce se nám v uspěchaných časech hledá chvíle pro nabrání nových sil, někdy i pro svou rodinu, pro své děti, pro svou manželku, manžela, rodiče. Sám jsem toho bohužel příkladem.

Tak pojďme tyto chvíle využít k něčemu jinému, než jsme byli zvyklí v minulých letech. Pojďme na potížích a nepohodlnosti letošního roku postavit příštích dvanáct měsíců. Proč vstupovat do příštího roku jen s obavami z budoucnosti? Jak se říká u nás na Moravě: „Proč stahovat gatě, když brod je ještě daleko.“

Věřte nebo ne, všechno máme každý ve svých rukou, lépe řečeno: ve své hlavě. Je jen na nás, jak tento nečas využijeme ke svému budoucímu prospěchu. Proč pořád jen poslouchat špatné zprávy o tom, jak bude zase zítra cosi navíc omezené. Jak tamti či oni neumí odhadnout další vývoj v naší společnosti. Jak selhávají konkrétní autority, které nás měli před těmito časy ochránit. Jak si z našich peněz někdo tiše maže vlastní kapsu. Denní masáž takových zpráv člověka dokáže proměnit, ale rozhodně ne k lepšímu.

Řeknete si, že jsem velký idealista, který má svými řečmi k realitě daleko. Opravdu? Sousedská akce Telnické vánoční srdce, do které se mnozí z vás zapojili, je příkladem toho, že i v tomto podivném světě můžeme spolu dělat věci, které mohou pozitivně hýbat našimi životy. Žijeme v jednom společenství, které je tvořeno konkrétními lidmi a konkrétním místem. Každý den se můžeme na ulici potkávat a třeba už jenom pěkným pozdravem zvednout náladu svému sousedovi. Dokázali jsme se vzájemně obdarovat malým překvapením v podobě vánočního dárku. Dokážeme i další věci, budeme-li chtít.

Přeji tedy nám všem, abychom v závěru letošního roku a na prahu Vánoc zanechali chmurných řečí plných obav a strachu. Abychom dneškem ukončili mnohdy otrávenou náladu ze všech omezujících opatření. Opravdové Vánoce jsou totiž o radosti. A my si tu radost přeci nenecháme nikým ani ničím vzít, a to ani žádným neviditelným virem a už vůbec ne politikou.

A tak vám přeji skutečně pokojné a radostné Vánoce. Jsou to jen a jen naše Vánoce. Naše radost a náš klid a pokoj. Uvnitř nás samotných. Přidejme se tedy jeden k druhému, šiřme radost a pokoj mezi sebou. Takový dárek nás nikoho nestojí žádné peníze, ale má nejvyšší hodnotu.

A protože se také každým dnem blíží závěr letošního roku, chtěl bych poděkovat všem, se kterými jsem měl tu čest a potěšení spolupracovat. Zvláště děkuji a myslím na všechny, se kterými jsme se letos museli rozloučit. A vám všem také děkuji a těším se na spolupráci v příštím roce – jsem plný naděje a očekávání, že spolu tu naši hroudu zase posuneme o kousek dál.

Zároveň chci jako každý rok sám za sebe odpustit všem, kteří vědomě či nevědomě škodí mně nebo ostatním. Už jsem si na to sice zvykl, ale pořád mne mrzí, že to neustává. A pokud se někteří domníváte, že jsem vám já nebo náš obecní úřad či zastupitelstvo v něčem ublížili, odpusťte zase prosím vy nám – věřte, že to rozhodně nebylo ve zlém úmyslu.

Kéž je tedy příští rok požehnaný, plný dobrých poselství pro nás všechny, plný pevného zdraví a dobré nálady! Čí jsou Vánoce?! Naše!

František Kroutil, starosta obce

 

Počet zobrazení: 234

Doporučujeme