přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.     Pojízdná prodejna JATKA Borkovany - Pojízdná prodejna JATKA Borkovany bude prodávat každou středu od 8.30 do 9.15 hodin na parkovišti U Laštůvků čerstvé vepřové, hovězí a kuřecí maso včetně výborných uzenin.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Zájezd pro seniory do Telče a okolí - 29. srpna 2020 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Zájezd pro seniory do Telče a okolí - 29. srpna 2020

V sobotu 29. srpna 2020, poslední sobotu prázdnin, se senioři KLASu Telnice a Pobočného spolku zdravotně postižených Brněnska, z.o. Telnice, ale i další vydali na zájezd, jehož cílem byl hrad Roštejn, Kostelní Vydří, Telč a Dačice. Zdálo se, že tentokrát nám počasí nebude přát, ale opak byl pravdou. Po nástupu do autobusu pana Aloise Hrdličky nás paní Nečasová krátce seznámila se vším, co bychom měli vědět ...

První zastávkou byl hrad Roštejn, do jehož blízkosti nás bez problémů dopravil autobus. Jde o pozdně gotický hrad stojící na skalnatém vrchu v zalesněném prostředí, ve výšce téměř sedmi set metrů. Jedná se o Javořické vrchy v blízkosti vsi s poněkud tajemným názvem - Doupě. Vybudován byl pány z Hradce v 1. pol. 14. století. Později byl přestavěn Zachariášem z Hradce na lovecký hrádek s velkou oborou, která není veřejnosti však přístupná. Postupně se zde vystřídalo více majitelů. Nyní je hrad ve vlastnictví Kraje Vysočina a ve správě Muzea Vysočiny v Jihlavě. Počátkem 20. století po zásahu bleskem vyhořel. Rozsáhlejší opravy proběhly až v roce 1958 a postupně byl zpřístupněn celý. K hradu se váže několik pověr. Po zhlédnutí tzv. černé kuchyně, hned v prostoru pokladny, jsme byli provedeni všemi místnostmi hradu. Hned na začátku prohlídky nás uvítalo pěkně upravené nádvoří, které prý slouží k mnoha kulturním programům. Rovněž jsme zašli i do kaple. Prohlídka celého objektu nás nadchla. Například použitím interaktivního promítání jsme se ocitli u dobové slavnostní tabule apod.   

Naší další zastávkou byla Telč, která patří k nejkrásnějším městům naší země. Leží uprostřed Českomoravské vrchoviny. Historické jádro je napsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Fresky a sgrafita na štítech domů jsou inspirovány italskou kulturou. Barvy fasád domů lahodí oku. Zámek není veřejnosti nyní přístupný z důvodu oprav. Pošli jsme náměstí, kdo chtěl, navštívil cukrárnu ...

Poté jsme se odebrali do Kostelního Vydří, kde nás před budovou kláštera přivítal jeden z místních karmelitánů, kteří o objekt pečují. Otec Oldřich Chocholáč se po předání menší pozornosti našim hostitelům dozvěděl několik informací a my jsme po skupinách navštívili prodejnu Karmelitánského nakladatelství, kde kromě knih byly i sakrální předměty a jiné výrobky např. z bylin. Oběd, který nám byl nabídnut, byl opravdu chutný, ještě jednou se sluší poděkovat! Přesunuli jsme se do kostela Panny Marie Karmelské - pozdně barokní stavby z konce 18. stol. Byl přestavěn z původní kaple. Právě zde proběhlo setkání s naším bývalým panem farářem - otcem Vladimírem Langerem. Ten se však z časových důvodů nemohl déle zdržet, což nás mrzelo, ale chápali jsme to. Rovněž i tento pan farář obdržel menší pozornost od svých bývalých farníků, po modlitbě a s úsměvem na tváři nás po chvíli opouštěl. Ale i tak krátké setkání může potěšit!

Ještě nás čekala milá návštěva v dalším městě, kterým byly Dačice. Jednalo se o bývalou telnickou občanku - Lidušku Hemalovou, která nyní žije v Karmelu Matky Boží - v klášteře Řádu bosých karmelitek pod řeholním jménem Terezie. Setkání s ní proběhlo v hovorně kláštera. Sestra Terezie -Liduška působila velmi pozitivně. Kdo z nás ji osobně znal, se s ní srdečně vítal. Šlo o velmi emotivní setkání se ženou, která si dobrovolně vybrala životní cestu odříkání, žití v duchu řehole. Ještě jednou děkujeme.

Krátce o městu Dačice: město se nachází v Jihočeském kraji. Proslulo vynálezem kostky cukru. Státní zámek, o němž nejstarší zmínka je z 16. století, se nám velmi líbil. Původně renezanční, byl přestavěn barokně a později empírově. Zajímavostí je hranolová věž, pod níž se nachází kaple. Zaujaly nás desítky portrétů členů rodu. S výjimkou jednoho sálu, kde probíhá rozsáhlá výměna podlahy, jsme prošli všemi prostorami. Zdejší knihovny s mnoha tisíci svazky knih jsou vystavěny v empírovém stylu. Zmíněná kostka cukru - památník umístěný v parku blízko silnice při výjezdu z Dačic, byla poslední věcí na vzpomínku při opouštění tohoto města.

Zpáteční cesta proběhla hladce. Boženka stačila zveršovat poděkování paní Aničce Nečasové - odměnou jí byl vřelý potlesk. Poděkování patří také otci Oldřichovi za trpělivost a ochotu naslouchat nám, starší generaci. Vážíme si toho. V neposlední řadě vyslovujeme velký dík obci Telnice za možnost strávit společně pěkné chvíle za poznáváním pěkných míst naší země a také Jihomoravskému kraji za finanční podporu.

Za KLAS Telnice
Marie Fialová


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 139

Doporučujeme