přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Drůbežárna Prace - Drůbežárna Prace bude v úterý 22. září v 9:00 hod. prodávat: mladé kuřice a kohouty, roční slepice, jatečné kachny, krmivo pro drůbež a králíky, vitamínové doplňky. Dále pak vykupovat králičí kožky - cena 5 Kč/ks.     Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.     Pojízdná prodejna JATKA Borkovany - Pojízdná prodejna JATKA Borkovany bude prodávat každou středu od 8.30 do 9.15 hodin na parkovišti U Laštůvků čerstvé vepřové, hovězí a kuřecí maso včetně výborných uzenin.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Zájezd seniorů do Nového Města nad Metují a okolí - 29. července 2020 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Zájezd seniorů do Nového Města nad Metují a okolí - 29. července 2020

Ve středu 29. července 2020 se senioři vydali na zájezd do Čech. Cílem byl barokní zámek v Novém Městě nad Metují, starobylý dřevěný kostelík ve Slavoňově, návštěva poutního místa Rokole a Bystré u Poličky.

Do oběda jsme stihli ve dvou skupinách prohlídku zámku - samozřejmě podrobně komentovanou. Jistě si zapamatujeme, že v jedné z ložnic přespal sám T. G.  Masaryk. Po obědě nás čekala návštěva opravdového skvostu - roubená stavba z roku 1553 - kostelík sv. Jana Křtitele ve Slavoňově. Vcházelo se zvonicí, malým hřbitovem. Obsáhlý výklad nám poskytl velmi sympatický pan farář, se kterým jsme si na závěr měli možnost i zazpívat ...

Dále jsme navštívili poutní místo Rokole - kde nás již očekávala řádová sestra Václava, jedna z těch, které se o toto místo starají. Dozvěděli jsme se, že původně zde stál dřevěný kostelík, později nahrazen zděnou kaplí. Podle legendy byla původně kaplička postavena vděčným otcem syna, kterému se vrátil zrak poté, co si omyl oči vodou ze studánky. Ta zde vznikla na místě zjevení P. Marie právě tehdy, kdy malé děvčátko zabloudilo v těchto lesích a ve velké tísni se obrátilo k P. Marii a ta děvčátko vyvedla z hvozdů ven...

Ještě jsme viděli tzv. Loretu - jde o dřevěnou stavbu, o jakýsi lesní altánek s rozvěšenými obrazy. Dílo je od lidového umělce.

Kdo měl zájem, prošel  si "Cestou manželů", stezkou v lese - se zastaveními, která zdobí plastiky, zaměřenými na manželství a rodinu. V červencovém odpoledni zde bylo velmi příjemně.

Čekala nás ještě návštěva Bystré u Poličky. Režisér Jasný zde natočil film "Všichni dobří rodáci". Bylo možno zavzpomínat na nezapomenutelné představitele filmu z let kolektivizace - R. Brzobohatého, V. Brodského, V. Menšíka, V. Galatíkovou a jiné.

Díky paní A. Nečasové, která domluvila prohlídku krásného kostela sv. Jana Křtitele v Bystrém s pamětníkem, jsme se dozvěděli mnohé, nejen o kostele samotném, ale i proč obec Bystré získala statut města.

Nezbývá než poděkovat Obci Telnice za možnost tohoto poznávacího zájezdu, paní Anně Nečasové za bezchybnou organizaci, panu faráři Oldřichovi za příjemný doprovod a samozřejmě panu řidiči A. Hrdličkovi, s kterým byla cesta opět bezpečná a příjemná.

Kromě obce Telnice akci finančně podpořil Jihomoravský kraj - děkujeme.

Marie Fialová, KLAS Telnice
jménem všech organizátorů


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 141

Doporučujeme