přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Soukromý prodejce paní Trtilová oznamuje - Soukromý prodejce z Brna bude prodávat v pátek 7. srpna na parkovišti U Laštůvků v době od 8 do 12 hodin textil. Nabízí: tepláky, trička, dámské a pánské spodní prádlo, legíny, šaty a spoustu jiného sezonního zboží.     Pošta Partner Telnice oznamuje - Pošta Partner Telnice upozorňuje, že bude ve čtvrtek 13. srpna otevřena v době od 16 do 18 hodin. Děkujeme za pochopení     Pozvání na koncert - V Újezdě u Brna se koná letní nedělní Promenádní koncert Vlastimila Bialase a jeho hostů. Zazní díla Rudolfa Frimla, Ennia Morriconeho, Franze Lehára a dalších světových mistrů. Přijďte do parku U Penzionu v neděli 9. srpna v 17 hodin.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 11. února 2020 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 11. února 2020

V úterý 11. února 2020 se seniorky KLASu sešly, přestože panovalo nevlídné počasí a člověk by nejraději nevystrčil ven ani nos. A zrovna na tento den jsme měly pozvaného hosta - chovatelku včeliček - paní Hanu Burdovou.

Po vzájemném přivítání následoval zpěv naší znělky. Procvičení paměti a informace naší kronikářky jsme musely odsunout, abychom hosta nenechaly čekat. Něco málo z historie včelařství: jde o jedno z nejstarších odvětví živočišné výroby, kdy cílovým produktem byl med a vosk. Až později i mateřská kašička, propolis a léčivý účinek včelího jedu.

Všichni si jistě vzpomeneme, jak nás dospělí po včelím bodnutí chlácholili, jak prospěšné pro tělo toto nepříjemné bodnutí je. Velkým podílem včelky přispívají k opylování rostlin i stromů. Až 20. století přineslo mnoho nových znalostí z oblasti biologie včely medonosné, nemocí a nákaz. Prvními chovateli byli tzv. „Brtníci“. K chovu včel posloužili upravený špalek nebo klát. Až postupem času vznikaly stále důmyslnější „stavby“.

Paní Hana Burdová převzala tohoto koníčka po svých rodičích. Velice poutavě se rozpovídala o všem, co se života jejích včelstev týče. Více než dvacet let této náročné, ale krásné práce, má o čem vypovídat. Dozvěděly jsme se, co jsou rámečky, česla, jak se chrání před vetřelci, kolik čítá takový roj, jak se zakrývají buňky, jak se stáčí med apod. Nároky na hygienu a také s tím související finanční výdaje jsou patrné i zde - například tím, že se používají nerezové nádoby.

Vyslechly jsme si mnoho zajímavého ze života tohoto užitečného hmyzu: jak se dokáží shlukovat a tím se chránit před prochladnutím, vzájemně si měnit pozici mezi vrstvou venkovní a tou uvnitř. Jak to všechno má příroda „zařízené“, je skutečně obdivuhodné.

Velká škoda, že ubývá přirozené stravy - pylu a nektaru pro tyto tvorečky.  Akátů zde máme měně než před lety, lučních květů ubývá s přibývajícími sekačkami a jeteliny na větší ploše je také poskrovnu. Ještě že se pěstuje řepka olejná!

Nezbývá než všem chovatelům (v naší obci snad sedmi) popřát, aby jejich včelstva prospívala, aby se včelky nemusely za pastvou vydávat i 3 km daleko a tím se oslabovat, aby Český svaz včelařů zaznamenával co nejméně nákaz. Přejeme jim také, aby se zvláště starším včelařům podařilo najít své nástupce pro tuto sice náročnou, ale krásnou práci - koníčka.

Na závěr mezi nás přivítal pan starosta, který s námi tradičně besedoval a předal jako poděkování paní Burdové starší knihy z rodinné knihovny o včelaření.

Na příští setkání se těší

Marie Fialová, animátorka KLAS Telnice

 

Počet zobrazení: 259

Doporučujeme