přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Kamenictví Jaroslav Doležal - Do naší obce přijede firma  Jaroslav Doležal -  kamenické práce a renovace hrobů a nabízí tyto služby: žulové pomníky, obruby a zákrytové desky z kvalitní kameniny, čištění terasových náhrobků, soklů a obrub, leštění terasových obrub, opravy základů, zpevnění rozjetých obrub, sekání a obnova nápisů (zlato, stříbro, černá a běloba), kameninové a nerezové doplňky (lampy, vázy, mísy a vitríny). Zájemci se mohou dostavit před místní hřbitov v sobotu 15.08.2020 od 14:30 - 15:00 hodin.       E. ON oznamuje - Z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy bude přerušena dodávka elektrické energie v pátek 28. srpna od 8:30 do 15:30 v ulici Augarty severní strana ulice od č.p. 488 po parkoviště u sokolovny.     MUDr Hana Picková oznamuje - Ordinace praktického lékaře MUDr. Hana Picková oznamuje, že od 10. do 14. srpna bude ordinace uzavřena z důvodu čerpání dovolené. Zastupuje Poliklinika Kounicova, Brno po telefonické domluvě na tel. č. 844 300 100 nebo 544 528 101, akutní případy ošetří LSPP Úrazová nemocnice Brno, Ponávka 6.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Lyžování v Jesenících se Sokolem Telnice - 25. ledna 2020 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Lyžování v Jesenících se Sokolem Telnice - 25. ledna 2020

Po více jak 20 letech jsme se letos odhodlali, a všem svým členům, telničákům a kamarádům z okolí nabídli dříve tak oblíbený zájezd na hory. Po pečlivém zvážení jsme zvolili legendární středisko - jeden z nejstarších skiareálů na Moravě, v poslední době renesanci zažívající Červenohorské Sedlo.

Zájezd vyhlášený na sobotu 25. ledna 2020 se začal po zveřejnění rychle zaplňovat a my, jako organizátoři, jsme čím dál netrpělivěji sledovali stav běžeckých tratí i kondici sjezdovek v Jeseníkách. V týdnu před odjezdem už běžely zamlžené záběry z webkamer na monitorech i displejích telefonů. Sledoval je snad každý natěšený lyžař a snowboarďák až na pár výjimek, ale naštěstí nikoho neodradila zatažená obloha posledních dnů, ani ušmudlané počasí doma na jižní Moravě.

Je sobota ráno, něco málo po šesté ranní, a na parkovišti za Sokolovnou se ze tmy začínají nořit první postavy s ospalými výrazy, batohy na zádech a lyžařskými vaky přes rameno. Před půl sedmou podle plánu doráží také autobus s dobře naladěným šoférem. Účastníci rychle zaplňují zavazadlový prostor a vybírají nejlepší místa v autobuse. Poslední rychlá kontrola. Nezaspal nikdo (skoro), takže můžeme vyrazit směr sever.

Cesta utíká rychle, stroj funguje bezvadně a na palubě panuje dobrá a poklidná nálada. U Prostějova Jaromír Popela probouzí poslední dospávající cestující a všechny oficiálně vítá na výletě. Rozdávají se bulletiny s organizačními pokyny, které obsahují i několik zajímavostí z cílové destinace zájezdu. Již se rozednívá, když všichni sledujeme krajinu kolem sebe a každý zúčastněný rád přispívá dohodnutou částku na cestovné.

Za Olomoucí je na programu krátká přestávka. Za dveřmi benzínky je připravena horká káva spolu s populárními podšálky a rychlou svačinou do autobusu. Každý se protáhne, občerství, vrátí podšálek a spěchá zpět na své místo. Jak zjišťujeme, žádný potížista se našeho zájezdu nezúčastnil. 

Pokračujeme dál a než se nadějeme, vykukuje z mlhy sjezdovka v Koutech nad Desnou. Náš šofér ale žene svůj autobus výš, stoupá serpentinami, a my všichni jsme očima přilepení na okna. Za nimi se otevírá pohádková krajina zasypaná sněhem, ozářená ostrým sluncem zimního rána.

Přijíždíme na parkoviště v areálu Červenohorského sedla, kde už je živo. Směs němčiny, slovenštiny, polštiny a samozřejmě i češtiny vítá všechny dnešní návštěvníky a signalizuje, že nejsme ztraceni v neznámu.

Sjezdaři, sjezdařky i snowboarďáci rychle nakupují skipasy a vrhají se na „manchester“ severních svahů. Kotvy, pomy a samozřejmě i čtyřsedačková lanovka letí hbitě vzhůru, všichni zakrajují dlouhé i kratší oblouky do přírodního sněhu, který pokryl v tom mlžném týdnu technický základ tamních sjezdovek. Před polednem už se hloučky telničáků mísí s dalšími vyznavači zimních sportů, pochutnávají si na horkých polévkách, či borůvkových knedlících, specialitě horských kuchyní. Po obědě znovu utáhnout lyžáky a jak se říká „vzhůru dolů!“

Druhá skupina účastníků zájezdu nemá kam chvátat. Zkušení běžkaři pomáhají začátečníkům s namazáním lyží i vyladěním techniky. Jakmile jsme všichni připraveni, pomalu vyrážíme na jesenickou magistrálu, do vysokého stoupání, směrem k tradiční a oblíbené chatě Švýcárna.

Po úvodní lesní pasáži se nám otevírají uchvacující panoramata nejvyššího moravského pohoří s dominantním Pradědem i nezaměnitelným profilem Dlouhých Strání. Hluboko pod námi se v údolí líně povalují mraky – ano, to je vlastně ta padlá mlha, kterou jsme celý týden sledovali v obavách, a která nás doprovázela celou cestu autobusem snad už od Brna. Tohle se snad musí líbit i sebevětšímu kritikovi. Po pár kilometrech si dáváme pauzu u odpočívadla „Kamzík“. Zkušení běžkaři mají dle očekávání po kapsách něco na zahřátí, a všichni jsme se shodli, že právě teď je ten správný okamžik. Vždyť přece čím více se zahřejeme, tím líp se nám poběží. V následujících dvou kilometrech nás čeká dřina v lese, opravdu prudké stoupání, za které jsme ale odměněni obědem v útulné Švýcárně, která je tu snad odjakživa stále doprovázená tou zimní atmosférou.

Po zhodnocení sil a pohledu na hodiny zavrhujeme původní plán s dobitím vrcholu celých Jeseníků a volíme fantastický sjezd zpět do Červenohorského sedla. Ani teď se nikdo neubrání dlouhým pohledům do krajiny, kterou zalévá teď již pomalu se sklánějící slunce.

Návrat k autobusu vychází perfektně. Během pár minut jsou tu i sjezdaři a všichni přicházejí na minutu přesně s úsměvy na tvářích, opálení a příjemně naladěni. Dle plánu náš řidič opouští parkoviště a sváží nás zpět do reality všedních dnů. Cesta ubíhá rychle a na palubě panuje celým dnem nás doprovázející dobrá a bujará nálada. Do Telnice přijíždíme kolem sedmé večerní a zážitky z celého dne krátce hodnotíme u nás „Na Sokecu“. Všichni se určitě shodneme, že to byl krásně vydařený den.

David Bím, TJ Sokol Telnice


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 339

Doporučujeme