přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Soukromý prodejce paní Trtilová oznamuje - Soukromý prodejce z Brna bude prodávat v pátek 7. srpna na parkovišti U Laštůvků v době od 8 do 12 hodin textil. Nabízí: tepláky, trička, dámské a pánské spodní prádlo, legíny, šaty a spoustu jiného sezonního zboží.     Pošta Partner Telnice oznamuje - Pošta Partner Telnice upozorňuje, že bude ve čtvrtek 13. srpna otevřena v době od 16 do 18 hodin. Děkujeme za pochopení     Pozvání na koncert - V Újezdě u Brna se koná letní nedělní Promenádní koncert Vlastimila Bialase a jeho hostů. Zazní díla Rudolfa Frimla, Ennia Morriconeho, Franze Lehára a dalších světových mistrů. Přijďte do parku U Penzionu v neděli 9. srpna v 17 hodin.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 28. ledna 2020 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 28. ledna 2020

Setkání seniorek bylo v úterý 28. ledna 2020 zahájeno novou znělkou a následovalo procvičení paměti hravou formou – přihráváním molitanové kostky s různým počtem puntíků (rychlá reakce na sčítání a odčítání s přihlédnutím na předchozí výsledek seniorky po levé ruce).

V hlavní části jsme si pověděly o pranostikách, které lidstvo provázejí už od starověku. Že to naši předkové neměli jednoduché, je pochopitelné. Spolehnout se museli na citlivé vnímání přírody, různých jevů v průběhu roku, a pak si to dávali do souvislosti. Tak postupně, pozvolna docházelo k datování pranostik - předpovědí, které se týkaly přírodních úkazů na obloze, živočišné říše a ostatních postřehů.

Že se jednalo o zdlouhavý proces vyplývá i z faktu, že ještě kolem roku 1850 byl zastáván mnohými názor, že jakousi budoucnost v tomto směru je možno jen hádat. Na počasí byla závislá obživa rolníků a to zřejmě „nutilo“ lid být všímavým. Týkalo se to i obyvatel kolem Středozemního moře, kteří byli závislí na mořeplavbě.

Zaměřily jsme se na pranostiky měsíce ledna i na pranostiky ze života svatých. Přestože mnoho těchto předpovědí už neplatí, přesto jde o zajímavý odkaz našich předků a obohacení lidové poezie. Pranostiky patřily svým způsobem k vzdělanosti národa.

Pracovní list posloužil k procvičení pozornosti a soustředění.

Dostavil se pan starosta a shrnul události z uplynulých čtrnácti dnů, zmínil se o dalších akcích, které naši obec čekají. Z těch nejbližších např. úterní beseda s Bc. Danou Šimkovou, která jistě jako vždy zajímavým způsobem pohovoří o vzniku hymen ... Naposledy ta o Marii Terezii byla přece úžasná!

Za KLAS Telnice
Marie Fialová, animátorka

 

Počet zobrazení: 198

Doporučujeme