přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Kamenictví G. A. L - Pro naši obec nabízí své služby kamenictví G.A.L. s dlouholetou tradicí, které u nás bude přijímat objednávky na veškeré kamenické práce. Vše za výhodné ceny. Pro využití této akční nabídky, je NUTNÉ si sjednat přesný čas schůzky s tímto kameníkem na jednoduchém telefonním čísle: 777-888-332. Nabízí: Nové pomníkové sestavy v žulovém provedení broušení starých hrobů kompletní služby v oboru kamenictví a restaurování a jiné opravy a úpravy Vašeho hrobu dnes sleva až 30% opakuji telefonní číslo, které je platné po celý rok 777-888-332     Pošta Partner Telnice oznamuje - Pošta Partner Telnice oznamuje, že bude v úterý 25. února uzavřena. Děkujeme za pochopení.     Domov pro seniory Sokolnice - Domov pro seniory Sokolnice, p.o. vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovní pozice Všeobecná sestra. Nástup dle dohody. Bližší informace na telefonním čísle 544 423 151  p. Kopečková nebo p. Mrkvicová nebo osobně na adrese Zámecká 57, Sokolnice.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 28. ledna 2020 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 28. ledna 2020

Setkání seniorek bylo v úterý 28. ledna 2020 zahájeno novou znělkou a následovalo procvičení paměti hravou formou – přihráváním molitanové kostky s různým počtem puntíků (rychlá reakce na sčítání a odčítání s přihlédnutím na předchozí výsledek seniorky po levé ruce).

V hlavní části jsme si pověděly o pranostikách, které lidstvo provázejí už od starověku. Že to naši předkové neměli jednoduché, je pochopitelné. Spolehnout se museli na citlivé vnímání přírody, různých jevů v průběhu roku, a pak si to dávali do souvislosti. Tak postupně, pozvolna docházelo k datování pranostik - předpovědí, které se týkaly přírodních úkazů na obloze, živočišné říše a ostatních postřehů.

Že se jednalo o zdlouhavý proces vyplývá i z faktu, že ještě kolem roku 1850 byl zastáván mnohými názor, že jakousi budoucnost v tomto směru je možno jen hádat. Na počasí byla závislá obživa rolníků a to zřejmě „nutilo“ lid být všímavým. Týkalo se to i obyvatel kolem Středozemního moře, kteří byli závislí na mořeplavbě.

Zaměřily jsme se na pranostiky měsíce ledna i na pranostiky ze života svatých. Přestože mnoho těchto předpovědí už neplatí, přesto jde o zajímavý odkaz našich předků a obohacení lidové poezie. Pranostiky patřily svým způsobem k vzdělanosti národa.

Pracovní list posloužil k procvičení pozornosti a soustředění.

Dostavil se pan starosta a shrnul události z uplynulých čtrnácti dnů, zmínil se o dalších akcích, které naši obec čekají. Z těch nejbližších např. úterní beseda s Bc. Danou Šimkovou, která jistě jako vždy zajímavým způsobem pohovoří o vzniku hymen ... Naposledy ta o Marii Terezii byla přece úžasná!

Za KLAS Telnice
Marie Fialová, animátorka

 

Počet zobrazení: 72

Doporučujeme