přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Kamenictví G. A. L - Pro naši obec nabízí své služby kamenictví G. A. L, které u nás bude přijímat objednávky na veškeré kamenické práce. Vše za výhodné ceny. Pro využití této akční nabídky, je NUTNÉ si sjednat přesný čas schůzky s tímto kameníkem na telefonním čísle: 777-888-332. Nabízí: Nové pomníkové sestavy v žulovém provedení broušení starých hrobů kompletní služby v oboru kamenictví a restaurování a jiné opravy a úpravy Vašeho hrobu dnes sleva až 30%     Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.     Pojízdná prodejna JATKA Borkovany - Pojízdná prodejna JATKA Borkovany bude prodávat každou středu od 8.30 do 9.15 hodin na parkovišti U Laštůvků čerstvé vepřové, hovězí a kuřecí maso včetně výborných uzenin.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 24. září 2019 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 24. září 2019

V úterý 24. září 2019 se členky KLASu sešly v zasedací místnosti OÚ k promítání. Čekala nás paní Monika Haniková se svým vyprávěním a pan starosta, který se ujal promítání a také i komentoval, co uznal za vhodné.

Byly jsme seznámeny s cestou, zážitky i poučením ze života v poměrně dalekém uherském Sedmihradsku (Sekelsku), které se po uzavření Trianonské mírové smlouvy z roku 1920 vyskytlo v Rumunsku. Vzhledem k vysokým teplotám na počátku července, jistě cesta tam i zpět i samotný pobyt, byly jistě náročné, ale přinesly i pozitiva pro všechny zúčastněné. V Bratislavě k našim cestovatelům přibyl předseda Brněnského maďarského občanského sdružení, který se vždy postará o organizaci pietního aktu u nás v Telnici. Dalším cestujícím byl bratr paní Moniky, který se k nim přidal v Maďarském Debrecenu.

Průvodce hostitelů z vesnice Gyergyóremete pan dr. Nagy Jószef je srdečně přivítal na prvním místě ubytování. Další den poznávali krásnou přírodu na čerstvém horském vzduchu. Pohled na jezero, které nese neobvyklý název - Vražedné, byl jistě nevšední. Spousta vyčnívajících zbytků kmenů, bývalých stromů, připomíná dobu před pohromou, kdy tu byla ještě souše.
Mluvili také o pohostinnosti tamních obyvatel, o pěkném ubytování a zvyklostech. Několik záběrů patřilo novodobým pravoslavným kostelům, z nichž některé v této oblasti postupně vystřídaly kostely katolické.

Co nás ze života tamních lidí zaujalo, byla například pradlena jakési ekologické pračky (nádrž z tvrdého dřeva, kterou protéká říční voda za stálého otáčení) a v níž se postaru perou například koberce. Shlédly jsme album krásných fotografií, viděly jsme panenky, které si paní Haniková dovezla domů a také ukázku korundské keramiky.

To už uplynula doba, kdy jsme si vyslechly a viděly něco z jistě zajímavé cesty do země, odkud každoročně přijíždí skupina sekelských občanů, kteří přijedou uctít památku obětí bitvy tří císařů k pomníkům Kopjafa právě k nám, do Telnice.

Můžeme se s nimi setkat na začátku prosince!

Dodatečně oběma za komentované promítání děkuje
jménem KLASu Marie Fialová

     

Počet zobrazení: 87

Doporučujeme