přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

MUDr. Hana Halačková oznamuje - MUDr. Hana Halačková oznamuje, že v době od 8. do 12. června neordinuje z důvodu dovolené. Zastupuje MUDr. Petr Kolegar, ordinace na poliklinice Židlochovice.     Obecní úřad v Telnici - Ve čtvrtek 11. června 2020 Obecní úřad v Telnici bude z důvodu přerušení dodávky elektrické energie uzavřen. Děkujeme za pochopení.     E. ON oznamuje - Z důvodu plánovaných prací na zřízení distribuční soustavy bude přerušena dodávka el. energie ve čtvrtek 11. 6. od 7:30 do 15:30. Vypnutá oblast: Draha od Masarykova nám. č.p. 286, 344 a 337, Palackého, Masarykovo náměstí pravá strana od č.p. 1 po ul. Palackého a Draha včetně Základní i Mateřské školy, levá strana č.p. 243, Růžová č.p. 195 a 289. V době od 8:00 do 16:00 hodin bude vypnutá oblast: Draha od ul. Lány po benzínovou čerp. stanici – Lány.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 24. září 2019 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Setkání Klubu aktivních seniorů - 24. září 2019

V úterý 24. září 2019 se členky KLASu sešly v zasedací místnosti OÚ k promítání. Čekala nás paní Monika Haniková se svým vyprávěním a pan starosta, který se ujal promítání a také i komentoval, co uznal za vhodné.

Byly jsme seznámeny s cestou, zážitky i poučením ze života v poměrně dalekém uherském Sedmihradsku (Sekelsku), které se po uzavření Trianonské mírové smlouvy z roku 1920 vyskytlo v Rumunsku. Vzhledem k vysokým teplotám na počátku července, jistě cesta tam i zpět i samotný pobyt, byly jistě náročné, ale přinesly i pozitiva pro všechny zúčastněné. V Bratislavě k našim cestovatelům přibyl předseda Brněnského maďarského občanského sdružení, který se vždy postará o organizaci pietního aktu u nás v Telnici. Dalším cestujícím byl bratr paní Moniky, který se k nim přidal v Maďarském Debrecenu.

Průvodce hostitelů z vesnice Gyergyóremete pan dr. Nagy Jószef je srdečně přivítal na prvním místě ubytování. Další den poznávali krásnou přírodu na čerstvém horském vzduchu. Pohled na jezero, které nese neobvyklý název - Vražedné, byl jistě nevšední. Spousta vyčnívajících zbytků kmenů, bývalých stromů, připomíná dobu před pohromou, kdy tu byla ještě souše.
Mluvili také o pohostinnosti tamních obyvatel, o pěkném ubytování a zvyklostech. Několik záběrů patřilo novodobým pravoslavným kostelům, z nichž některé v této oblasti postupně vystřídaly kostely katolické.

Co nás ze života tamních lidí zaujalo, byla například pradlena jakési ekologické pračky (nádrž z tvrdého dřeva, kterou protéká říční voda za stálého otáčení) a v níž se postaru perou například koberce. Shlédly jsme album krásných fotografií, viděly jsme panenky, které si paní Haniková dovezla domů a také ukázku korundské keramiky.

To už uplynula doba, kdy jsme si vyslechly a viděly něco z jistě zajímavé cesty do země, odkud každoročně přijíždí skupina sekelských občanů, kteří přijedou uctít památku obětí bitvy tří císařů k pomníkům Kopjafa právě k nám, do Telnice.

Můžeme se s nimi setkat na začátku prosince!

Dodatečně oběma za komentované promítání děkuje
jménem KLASu Marie Fialová

     

Počet zobrazení: 201

Doporučujeme