přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Oříšek jede oznamuje - Naposledy v tomto roce přijede pojízdná prodejna prodávat 23. prosince 2021. V roce 2022 začnou opět s pravidelnými zastávkami od 13. ledna 2022.     DŮLEŽITÉ INFORMACE - S ohledem na současnou epidemiologickou situaci oznamujeme zrušení těchto kulturních a společenských akcí v Telnici: Bude zrušen doprovodný program rozsvícení vánočního stromu – v neděli 28. listopadu v 16:30 hod. dojde pouze k prostému rozsvícení stromu na kostelním nádvoří. Bude zrušeno také divadelní představení pro děti: Kde spí motýli, které bylo naplánováno na neděli 28. listopadu, Zrušeny jsou také připravované vánoční mini-Trhy na Sokolovně, Vánoční hry a Silvestr pro děti na Orlovně a Halové mistrovství Telnice v tenisové čtyřhře ve sportovní hale a Štěpánský turnaj ve stolním tenise na Sokolovně. Na náhradní termín v příštím roce bude přeloženo také Adventní setkání se seniory, které se mělo konat na Orlovně. Děkujeme za pochopení.     Páteční čtení dětem do odvolání ZRUŠENO - Obec Telnice a paní Ludmila Jašková tímto oznamují, že páteční čtení dětem do odvolání nebude. Děkujeme za pochopení.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Zájezd do Jaroměřic nad Rokytnou - 28. června 2020 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Zájezd do Jaroměřic nad Rokytnou - 28. června 2020

Asi před čtyřiceti léty jsem navštívila zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Marně jsem vzpomínala na vybavení interiéru, jenom vzpomínám, že to tam tehdy bylo moc pěkné. Rozhodla jsem se tedy, že bych tam mohla zorganizovat zájezd a nabídnout jej našim spoluobčanům.

Po domluvě s panem Aloisem Hrdličkou jsem tento zájezd naplánovala na 8. května, ale, když nastal den "D", přišel COVID-19 a s ním spojená omezení. Zájezd jsme tedy museli odložit na neurčito a sledovali vládní nařízení – hurá! 21. června bylo volno. Ani nevím proč jsem si řekla, že až koncem měsíce: člověk míní, vláda mění, takže jsme vyrazili až 28. června 2020 – a dobře jsme udělali, počasí bylo nádherné.

Pan Hrdlička zmínila, že po cestě můžeme navštívit ještě Kozí farmu. Také jsme se na doporučení vydali po stopách malířky Bedřišky Znojemské…

Zámek byl skutečně nádherný, prohlídka parku rovněž. Potom následoval plánovaný oběd a ve 14.00 hod. jsme už pokračovali na Kozí farmu do Ratibořic. Majitelé farmy byli v dobách komunismu vystěhováni a navrátili se do zbídačeného a vybrakovaného rodiště až po roce 1989. Chovají zde asi 1 700 kusů zvířat, dali nám ochutnat i své výrobky, které jsem taky měli možnost si nakoupit. Kromě potravin z kozího mléka si někteří odvezli i „kozí“ kosmetické produkty, údajně na krásu…

Oprava celé farmy stála určitě hodně peněz, ale majitelé jsou spokojeni, i když museli přijmout dalších 15 pracovníků, protože už na to sami nestačili. I když se majitel farmy ing. Pavel Dobrovolný dožívá již 89 roků, při jeho pohybu a zdravém způsobu života vypadá tak o 15 roků mladší. Takže z toho plyne rada pro všechny dámy, které chtějí mít postavu jako ze žurnálu: pěstujte zvířata, pijte kozí mléko a budete vypadat jako Twiggy!

Následně jsme se vydali do Jiřic na prohlídku křížové cesty Bedřišky Znojemské. Ta již byla sice poněkud omšelá, ale určitě si člověk mohl udělat chvíli pro rozjímání. Na konci trasy je vyhlídková rozhledna Anička, jak ji po své vnučce pojmenoval její stavitel. Člověk však vidí jenom samé rodné lány, ale i tak dobrý.

Náš pan farář Oldřich, který tuto cestu absolvoval s námi objevil nedalekou galerie umění, tak jsme ji také navštívili. Obrazy Bedřišky Znojemské byly opravdu zajímavé, některé i docela pěkné. Také cena nebyla nízká - od 15 do 75 tis., ale ty byly opravdu nádherné.

Bedřiška Znojemská ve svých 92 letech žije v Praze a stále tvoří. Nejdřív studovala na lékařské fakultě, poté byla odejita, protože se s manželem starala o vitráže kaplí, kostelů a renovování kapliček. Nesměla studovat umění, ale potajmu ji v letech 1951- 1956 vyučovali akademičtí malíři. Myslím si, že se toho od nich naučila dost.

Vraceli jsme se z výletu domů ke svým drahým, kterým jsme na ochutnání přivezli produkty z kozího bio chovu. Náš zájezd nezklamal počasím a jestli se líbil, to už nechávám na zvážení účastníkům zájezdu. Děkujeme panu Hrdličkovi za bezpečnou a klidnou dopravu a panu farářovi za příjemný doprovod – je a bude mezi námi vždycky námi srdečně vítán.

Anna Nečasová


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 382

Doporučujeme