přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

MUDr. Hana Picková oznamuje - Ordinace praktické lékařky MUDr. Pickové oznamuje, že v týdnu od 26. do 30. 10. bude probíhat péče o pacienty pouze distanční cestou. V případě potřeby volejte v ordinačních hodinách na telefonní číslo 734 433 114. Pro aktuální informace sledujte prosím webové stránky ordinace. Děkujeme za pochopení.     Drůbežárna Prace - Drůbežárna Prace bude ve středu 28.  října v 9:00 hod. prodávat: mladé červené kuřice, roční slepice, krmivo pro drůbež a králíky, vitamínové doplňky, dále pak vykupovat králičí kožky - cena 5 Kč/ks.     Knihovna uzavřena - Upozorňujeme čtenáře, že v  souladu s nařízením vlády je knihovna v Telnici uzavřena. Děkujeme za pochopení.      

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Obecní úřad > Místní poplatky > Poplatek za domovní odpad >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Poplatek za domovní odpad

Poplatek za popelnice

Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů je stanoven Obecně závaznou vyhláškou obce Telnice č. 02/2019.

Poplatník

Poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů platí:

  1. fyzická osoba přihlášená v obci,
  2. fyzická osoba, která má ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není přihlášená žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu; má-li ke stavbě určené k individuální rekreaci, bytu nebo rodinnému domu vlastnické právo více osob, jsou povinny platit poplatek společně a nerozdílně.

Za fyzické osoby tvořící domácnost může poplatek platit jedna osoba. Za fyzické osoby žijící v rodinném nebo bytovém domě může poplatek platit vlastník nebo správce. Osoby, které platí poplatek za více fyzických osob, jsou povinny obecnímu úřadu oznámit jméno, popřípadě jména, příjmení a data narození osob, za které poplatek platí.

Ohlašovací povinnost

Poplatník je povinen ohlásit správci poplatku vznik své poplatkové povinnosti nejpozději do 15 dnů ode dne, kdy mu povinnost platit tento poplatek vznikla.

Dojde-li ke změně údajů uvedených v ohlášení, je poplatník povinen tuto změnu oznámit do 15 dnů ode dne, kdy nastala.

Ohlašovací povinnost je podrobně řešena v čl. 3 OZV č. 02/2019.

Sazba poplatku

Sazba poplatku pro poplatníka činí 400,- Kč a je tvořena:

  1. z částky 145,- Kč za kalendářní rok a
  2. z částky 255,- Kč za kalendářní rok. Tato částka je stanovena na základě skutečných nákladů obce předchozího roku na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu za poplatníka a kalendářní rok.

Splatnost poplatku

  1. Poplatek je splatný jednorázově, a to nejpozději do 31. března příslušného kalendářního roku – dle čl. 5 odst. 1 této vyhlášky.
  2. V případě, kdy poplatková povinnost za domácnost převyšuje částku 1 000,- Kč, je možno poplatek zaplatit ve dvou stejných splátkách s termíny splatnosti první částky do 31. března a druhé splátky do 30. června příslušného kalendářního roku.
  3. Vznikne-li poplatková povinnost po datu splatnosti uvedeném v odst. 1, je poplatek splatný nejpozději do 15. dne měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém poplatková povinnost vznikla.

Způsoby placení poplatku

  • v hotovosti na pokladně OÚ,
  • přes účet

číslo účtu: 5821641/0100,
variabilní symbol: číslo popisné,
zpráva pro příjemce: druh poplatku, částky a jména, za které je poplatek odváděn

Osvobození 

Od poplatku se osvobozuje fyzická osoba dle čl. 2 odst. 1 písm. a) vyhlášky, která je

  1. umístěna do dětského domova pro děti do 3 let věku, školského zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy nebo školského zařízení pro preventivně výchovnou péči na základě rozhodnutí soudu nebo smlouvy,
  2. umístěna do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc na základě rozhodnutí soudu, na žádost obecního úřadu obce s rozšířenou působností, zákonného zástupce dítěte nebo nezletilého,
  3. umístěna v domově pro osoby se zdravotním postižením, domově pro seniory, domově se zvláštním režimem nebo chráněném bydlení.

Od poplatku se osvobozují:

  1. děti narozené v příslušném kalendářním roce, ve kterém jim dle této vyhlášky vzniká poplatková povinnost,
  2. fyzické osoby dle č. 2 odst. (1) písmeno a) vyhlášky, která se prokazatelně zdržuje mimo území České republiky po celý příslušný kalendářní rok.

Pokud ohlášený údaj rozhodný pro osvobození stále trvá, není povinen jej poplatník pro další kalendářní rok znovu ohlásit.

V případě, že poplatník nesplní povinnost ohlásit údaj rozhodný pro osvobození ve lhůtách stanovených vyhláškou nebo zákonem, nárok na osvobození zaniká.

Navýšení poplatku

  1. Nebudou-li poplatky zaplaceny poplatníkem včas nebo ve správné výši, vyměří mu obecní úřad poplatek platebním výměrem nebo hromadným předpisným seznamem.
  2. Včas nezaplacené nebo neodvedené poplatky nebo část těchto poplatků může správce poplatku zvýšit až na trojnásobek; toto zvýšení je příslušenstvím poplatku:

Plné znění platné vyhlášky:

OZV č. 02/2019

Tiskopisy

Ohlášení k místnímu poplatku za komunální odpad pro poplatníky z pohledu přihlášení v obci

Ohlášení k místnímu poplatku za komunální odpad pro vlastníky či spoluvlastníky nemovitosti

Počet zobrazení: 1651

Doporučujeme