přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

D-MASO Blažovice - dovolená - D-MASO Blažovice hlásí v době od 2. do 7.8.2021 celozávodní dovolenou. Děkujeme za pochopení.     Nalezen klíč - Na přechodu na ul. Draha byl nalezen klíč. Případný majitel si jej může vyzvednout na obecním úřadě.     Přerušení dodávky el. energie - 5. srpna 2021 - Z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční bude přerušena dodávka elektrické energie dne 5. srpna 2021 od 7:30 do 16:30 hodin. Vypnutá oblast: Telnice: - U Rybníka od Růžové po č.p. 474, - Růžová od ul. V Dědině po č.p. 317 a 409, - Draha č.p. 462, 303, 304, - Nová, - V Dědině    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Telnická univerzita - Nejzajímavější události historie Moravy - 12. září 2014 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Telnická univerzita - Nejzajímavější události historie Moravy - 12. září 2014

V pátek 12. září 2014 připravila pro všechny zájemce o historii Moravy Obec Telnice ve spolupráci s místním sdružením Moravské národní obce Podstarohorci  přednášku o nejzajímavějších událostech moravské historie. Přednášejícím byl člověk nadmíru fundovaný, Mgr. Ondřej Hýsek, PhD., historik, spoluautor nové učebnice moravských dějin a zástupce ředitele Gymnázia Integra Brno. Na jeho projevu byla znát jedenáctiletá praxe pedagoga. Pan Hýsek nás totiž během půldruhé hodiny poutavým způsobem postupně provedl velkou částí moravské historie. Z jeho výkladu si přítomní jistě vybaví mnoho, pro naše dějiny významných, událostí a osob, o kterých stávající učebnice na školách mlčí. Zajímavým tématem, které pan Hýsek opakovaně zmínil byl nacionalizmu, který  v 19. století nejen na Moravě vytlačoval tradiční a osvědčený zemský patriotizmus. 
Myslím, že počet přítomných, kteří na tuto zajímavou přednášku dojeli i ze značných vzdáleností, byl odpovídající skvělé úrovni této akce. Prostor nekuřáckého salónku v restauraci U Laštůvků byl obsazen do posledního místa a ještě několik židlí jsme museli donést.
Závěrem bych rád poděkoval všem přítomným za účast, zejména však osobnostem, kterých si nadmíru vážím, jsou to pan Ladislav Kořalník a pan František Kopecký. Oba jsou znalci a propagátoři nejen místní historie a autoři publikací zaměřených zejména na Slavkovské bojiště.

Jiří Máca
předseda místního sdružení MNO Podstarohorci


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 521

Doporučujeme