přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Nalezena taška - V pondělí 10. května byla u prodejny s potravinami nalezena taška s oblečením. Případný majitel si ji může vyzvednout na obecním úřadě.     Nelezen šátek - V ulici Růžová byl nalezen šátek. Případný majitel se může ozvat na tel. č. 544 224 410.     Oříšek jede - Pojízdná prodejna s oříšky, sušeným ovocem a cukrovinkami nabízí své zboží každý čtvrtek v době od 10:30 hod. do 11:00 hod na parkovišti U Laštůvků. Podrobnější informace o firmě a nabízeném sortimentu naleznete na webových stránkách https://www.orisek-jede.cz/nebo na facebooku Oříšek Jede.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Telnická univerzita - Nejzajímavější události historie Moravy - 12. září 2014 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Telnická univerzita - Nejzajímavější události historie Moravy - 12. září 2014

V pátek 12. září 2014 připravila pro všechny zájemce o historii Moravy Obec Telnice ve spolupráci s místním sdružením Moravské národní obce Podstarohorci  přednášku o nejzajímavějších událostech moravské historie. Přednášejícím byl člověk nadmíru fundovaný, Mgr. Ondřej Hýsek, PhD., historik, spoluautor nové učebnice moravských dějin a zástupce ředitele Gymnázia Integra Brno. Na jeho projevu byla znát jedenáctiletá praxe pedagoga. Pan Hýsek nás totiž během půldruhé hodiny poutavým způsobem postupně provedl velkou částí moravské historie. Z jeho výkladu si přítomní jistě vybaví mnoho, pro naše dějiny významných, událostí a osob, o kterých stávající učebnice na školách mlčí. Zajímavým tématem, které pan Hýsek opakovaně zmínil byl nacionalizmu, který  v 19. století nejen na Moravě vytlačoval tradiční a osvědčený zemský patriotizmus. 
Myslím, že počet přítomných, kteří na tuto zajímavou přednášku dojeli i ze značných vzdáleností, byl odpovídající skvělé úrovni této akce. Prostor nekuřáckého salónku v restauraci U Laštůvků byl obsazen do posledního místa a ještě několik židlí jsme museli donést.
Závěrem bych rád poděkoval všem přítomným za účast, zejména však osobnostem, kterých si nadmíru vážím, jsou to pan Ladislav Kořalník a pan František Kopecký. Oba jsou znalci a propagátoři nejen místní historie a autoři publikací zaměřených zejména na Slavkovské bojiště.

Jiří Máca
předseda místního sdružení MNO Podstarohorci


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 479

Doporučujeme