přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Drůbežárna Prace - Drůbežárna Prace bude ve  středu 23. 6.  v 9:00  hod. prodávat: kuřice červené, chovné kohouty, slepice ve snášce, housata, brojlerová kuřata,káčata, husokačeny Mulard, krůty, krmivo pro nosnice a králíky, vitamínové doplňky, dále pak vykupovat králičí kožky - cena 10 Kč/ks.     Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie 1. 7. 2021 - Z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy bude přerušena dodávka elektrické energie dne 1. července od 8 do 15:30 hod v oblasti: Brněnská č.p. 1, 3, 423, Masarykovo nám. č.p. 4, 5, včetně kostela, V Dědině č.p. 8, 11, 75, 76, 77. Děkujeme za pochopení.     Cyklovýlet po slavkovském bojišti - Muzeum Brněnska zve všechny zájemce o napoleonskou historii na cyklovýlet po slavkovském bojišti. Cyklovýlet proběhne 26. června z Mohyly míru přes Sokolnice, Telnici, Újezd u Brna a zpět na Mohylu míru. Začátek ve 14:00 před muzejní budovou na Mohyle míru, předpokládaná doba trvání akce: do 17:00 hod. Rezervace předem nutná – volat můžete na číslo 544 544 260 nebo 544 544 246 nebo pište na e-mail mohyla-miru@mbrn.cz.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Malá napoleonská bitva - 11. srpna 2013 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Malá napoleonská bitva - 11. srpna 2013

Letos se v Telnici již potřetí konala letní Malá napoleonská bitva, která byla letos doprovázena dalším bohatým programem (otevření Historické naučné stezky a koncert). Po úvodním defilé na Masarykově náměstí se průvod s uniformovanými vojáky (letos navíc se dvěma franzouskými plukovníky na koních) a dělostřelci vydal směrem Na Lopatu. Cestou telničtí místostarostové uctili památku padlých v bitvě tří císařů položením věnců u pomníků Kopjafa. Průvod dorazil až k Božím mukám za Palackého ulicí, kde starostové Telnice a Cífera také položili květiny a věnce a poklonili se památce obětí bitvy. Po čestných salvách pokračovali vojáci na bojiště a předvedli asi šestistům přítomným divákům krátkou bojovou scénu z historického bojiště v Telnici, kde bitva tří císařů začala i skončila.

Stejně jako v minulých letech byli divákům k dispozici uniformovaní vojáci, kteří umožnili zájemcům střelbu jak z pušek, tak i ze samotných kanónů.

Po skončení bitvy mohli účastníci absolvovat bezplatnou jízdu připraveným autobusem na Mohylu míru, kde v expozici místního muzea byla pro všechy předem dohodnuta 50% sleva na vstupném.

Věříme, že tato připomínka událostí před více než 200 lety v naší obci, byla důstojnou vzpomínkou na chvíle, které sice zajistili naší obci důležité místo v historii napoleonských bitev, přesto Telnici přinesly především bolest a utrpení.

Děkujeme všem, kteří se na přípravě této akce jakkoliv podíleli, především Monice Hanikové a bratrovi, kteří se postarali o vynikající guláš pro vojáky, Pavlu a Vojtovi Královi za ozvučení polního bojiště a obecním zaměstnancům za technickou přípravu. Krásné zpěvy u jednotlivých pietních míst i na samotném bojišti obstarali stejně jako v loňském roce Mužáci ze Žatčan. Poděkování za organizaci dopravy a bezpečí účastníků patří strážníkům Obecní policie Telnice.

Zapoměnout nesmíme ani poděkovat všem uniformovaným vojákům za ochotu a obětavost, s jako k těmto akcím přistupují.

V letošním roce se také poprvé v historických uniformách představili telničtí (rakouští) dělostřelci Michal Mrkvica a Pavel Král.

Celou akci podpořila dotací Místní akční skupina Za humnama (www.zahumnama.cz)

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 662

Doporučujeme