přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Oříšek jede - Pojízdná prodejna s oříšky, sušeným ovocem a cukrovinkami nabízí své zboží každý čtvrtek v době od 10:30 hod. do 10:45 hod na parkovišti U Laštůvků. Podrobnější informace o firmě a nabízeném sortimentu naleznete na webových stránkách https://www.orisek-jede.cz/nebo na facebooku Oříšek Jede.     Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.     Pojízdná prodejna JATKA Borkovany - Pojízdná prodejna JATKA Borkovany bude prodávat každou středu od 8.30 do 9.15 hodin na parkovišti U Laštůvků čerstvé vepřové, hovězí a kuřecí maso včetně výborných uzenin. Nový ceník vybraného zboží je následující: vepřová kotleta s kostí 129 Kč, v. kotleta bez kosti 149 Kč, v. krkovice s kostí 129 Kč, v. krkovice bez kosti 149 Kč, v. plec 129 Kč, v. kýta 139 Kč, v. bok s kostí 109 Kč, v. bok bez kosti 119 Kč.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Telnický KLAS se 8. listopadu 2022 seznámil s předměty, které se už nepoužívají >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Telnický KLAS se 8. listopadu 2022 seznámil s předměty, které se už nepoužívají

V úterý 8. listopadu jsme se v KLASu měly seznámit s předměty, které už možná v současnosti nenacházejí uplatnění, ale před léty byly pro život možná nepostradatelnými.

Vzhledem k tomu, že je stále ještě "dušičkový čas", uctily jsme minutou ticha vzpomínku na pět členek a  jednoho člena KLASu, kteří již odešli na věčnost ...

Naší nadřízenou z Brna nám bylo připomenuto, že máme možnost čerpat z odborných přednášek /určených k 10. výročí našeho KLASu /. Vybraly jsme z několika nabídek. Dále jsme už přistoupily k určování předmětů - našimi rukami postupně procházelo mnoho různých věcí, z nichž některé byly hned "identifikovány", ale byly i takové, kde jsme vůbec netušily, čemu by mohly sloužit. O tom byl hned první předmět - na první pohled malá lampička na trojnožce, ale při bližší prohlídce a instrukcích od majitelky jsme zjistily, že skrývá baterie a spouští se pouhým stiskem. Žádná z nás nemohla tušit, že jde o jakousi vařečku /ony nožky nahradí míchání/. Mezi těmi nepoznanými byl i nepatrný předmět, který před léty posloužil k opravě silonových punčoch /to když uteklo oko/. Dalším předmětem byl univerzální otvírák  víček různých velikostí /moc praktická věc v kuchyni/, odstraňovač žmolků z tkanin, vykrajovátko různých tvarů z ovoce a mnoho dalších, s nimiž už mají seniorky z praxe zkušenosti /hůře by na tom byly asi ženy z města/. Poděkování patří všem těm, které se chtěly podělit s ostatními a "něco" přinesly. To už pozornost a fantazie upadaly, a tak přišla přestávka s čajem. Po ní přišel na řadu pracovní list, kde jsme zase zapojily pozornost při doplňování hádanek a vtipů a doplňovaček. Společně jsme potom zkontrolovaly výsledky.

Příště se sejdeme za 14 dní, kdy navštívíme místní keramickou dílnu.

Za KLAS Telnice Marie Fialová

 

Počet zobrazení: 102

Doporučujeme