přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Oříšek jede - Pojízdná prodejna s oříšky, sušeným ovocem a cukrovinkami nabízí své zboží každý čtvrtek v době od 10:30 hod. do 10:45 hod na parkovišti U Laštůvků. Podrobnější informace o firmě a nabízeném sortimentu naleznete na webových stránkách https://www.orisek-jede.cz/nebo na facebooku Oříšek Jede.     Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.     Pojízdná prodejna JATKA Borkovany - Pojízdná prodejna JATKA Borkovany bude prodávat každou středu od 8.30 do 9.15 hodin na parkovišti U Laštůvků čerstvé vepřové, hovězí a kuřecí maso včetně výborných uzenin. Nový ceník vybraného zboží je následující: vepřová kotleta s kostí 129 Kč, v. kotleta bez kosti 149 Kč, v. krkovice s kostí 129 Kč, v. krkovice bez kosti 149 Kč, v. plec 129 Kč, v. kýta 139 Kč, v. bok s kostí 109 Kč, v. bok bez kosti 119 Kč.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Setkání KLASu s hudebními nástroji 25. října 2022 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Setkání KLASu s hudebními nástroji 25. října 2022

 V úterý 25. října se seniorky KLASu sešly, aby si v hlavním tématu zopakovaly, popřípadě se něco nového dozvěděly, o  hudebních nástrojích. Začaly jsme příspěvkem z telnické kroniky. Paní Dara nám připomněla, že uplynulo 95 let od zavedení el. osvětlení v kostele a na faře v hodnotě deseti tisíc korun. Tehdejší výbor přispěl částkou 4.200 Kčs, ostatek byl uhrazen z milodarů farníků. Další zajímavostí bylo, že ovocné stromy v r. 1932  /vysázené po převratu/, začaly rodit a hlavně meruňky přinesly větší sklizeň. Týkalo se to lokality Šternov. Po procvičení pozornosti a rychlé reakce při ukazovací slovní hříčce jsme přistoupily k hlavnímu tématu. Pověděly jsme si stručně o jednotlivých nástrojích klávesových, strunných smyčcových i drnkacích, dále bicích a dechových. Prakticky jsme se seznámily s historickým drnkacím nástrojem, který však v naší zemi takřka vymizel - citerou, jejíž  krásu oceňují v Rakousku a Německu. Stálou expozici je možno vidět v Ostravě. Drnkací nástroj - banduru mohli ti, kteří se zúčastnili koncertu v našem kostele, shlédnout a poslechnout si její podmanivý zvuk. O jedinečný zážitek se zasloužila jedna z Ukrajinek, tehdy ubytovaná v místní Orlovně, která se po koncertu vracela do své vlasti. Každá z nás sdělila, jaký hudební nástroj má oblíbený. Následovalo plnění v pracovním listu - přesmyčky názvů hudebních nástrojů, ale i doplňovačky a hledání názvů v písmenném poli. Poté proběhla společná kontrola výsledků - všechny seniorky vždy projeví snahu a zaslouží si tak pochvalu.

Následovala přestávka, která byla "přerušena" příchodem starostky obce, čerstvě jmenované do funkce - paní Leony Bímové. Paní místostarostka Bohumila Hrazdírová se omluvila. Paní starostka při své řeči nastínila, v čem hodlá ve spolupráci s námi, seniory, pokračovat. Po přípitku s přáním oboustranné spokojenosti se rozvinula debata ...

Věříme, že ve velmi dobré spolupráci bude KLAS s Obcí Telnice nadále pokračovat.

V příštím setkání seniorek budeme určovat /hádat/, k čemu se předmět, který si každá z nás přinese, používal, k čemu sloužil. Nepodaří-li se shromáždit více předmětů, bude připravena hravá vědomostní soutěž, která nás možná i rozesměje. 

Za KLAS M. Fialová

Těším se na setkání 8.listopadu

 

 

Počet zobrazení: 133

Doporučujeme