přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Stavební úřad Sokolnice uzavřen - Stavební úřad Sokolnice oznamuje, že bude v době od 4. července – 8. července 2022 z důvodu čerpání řádné dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení.     Předprodej vstupenek - Obec Telnice srdečně zve na koncert Vlasty Redla, který proběhne v pátek 26. srpna 2022 od 19 hodin v areálu Sokola. Vstupné 300 Kč. V předprodeji na telnické poště možnost zakoupení vstupenky za 250 Kč.     Obecní úřad v Telnici uzavřen - 4. - 8. července 2022 - Obecní úřad v Telnici 4.–8. července 2022 z důvodu státních svátků a čerpání dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Telnický KLAS si povídal o brněnských pověstech - 14. června 2022 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Telnický KLAS si povídal o brněnských pověstech - 14. června 2022

Na dnešní setkání KLASu (14. června 2022) nás přišlo patnáct. Hlavním dnešním tématem byly pověsti z Brna. Paní Fialová nám přečetla několik velmi zajímavých pověstí a příběhů, ať už to bylo o zaniklém kostele sv. Mikuláše, o nynějším Náměstí Svobody (dříve to byl Dolní trh) a přilehlých ulicích, z nichž se dochoval například název ulice Zámečnická. Ze zaniklého kostela se dochovaly dvě sochy, které jsou umístěny U Máří Magdalény. V roce 1785 vyhořelo divadlo, které bylo naproti kostela sv. Mikuláše.

Další zajímavé příběhy byly o Zderadovi a Břetislavovi II., o Johance, která z nešťastné lásky volila smrt skokem do studny, nechyběla pověst o dobývání Brna Švédy (dodnes bijí v Brně zvony v 11 hodin, protože švédské vojsko mělo dobýt Brno do poledne, když se to nepodaří, tak odtáhnou a díky chytrosti a lsti radních zvonili poledne už v 11 hodin). Další zajímavostí byla „praporková“ věštba Elišky Rejčky na Špilberku o vzniku kláštera dnes na Mendlově náměstí, Eliška Rejčka je v tomto klášteře pochována (r. 1335).

A proč se říká Panenko skákavá!? To je zase pověst z jiného kraje, kterou nám řekla Magda Králová a Darka Staňková: „V kostele ve městě Skoky pan farář přivázal k Panně Marii provázek a když za něj zatahal, tak se Panna Maria přiblížila k věřícím.“

Nezapomněly jsme i na kulturní okénko - 14. června 1798 se narodil v Hukvaldech „Otec národa“ František Palacký, jehož kulturní a historický význam je nám všem dobře znám. No a ve stejný den v roce 1864 se narodil německý doktor Alzheimer, k tomu netřeba nic dodávat. Mnoho lidí se setkává s touto nemocí, která je po něm nazvána.

Samozřejmostí bylo cvičení těla (na židlích), které spolehlivě vedla Jana Kocmundová. Následovalo luštění na pracovních listech, které se týkaly dnešního tématu, připravila paní Fialová. Musíme cvičit i své mozky!

Navštívil nás starosta pan František Kroutil a seznámil nás s připravovanými akcemi na příští dva měsíce. Společně jsme pak ještě probrali a hodnotili průběh první seniorské olympiády u nás v Telnici. Ohlasy všech zúčastněných byly víc než kladné, a to nejen z naší obce. Vyslovily jsme velké poděkování za jeho obětavou práci, kterou společně s Terezkou Kozderovou odvedli při realizaci této první historické akci seniorů v naší obci.

Božena Veselá,
kronikářka KLAS Telnice

 

Počet zobrazení: 104

Doporučujeme