přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Stavební úřad Sokolnice uzavřen - Stavební úřad Sokolnice oznamuje, že bude v době od 4. července – 8. července 2022 z důvodu čerpání řádné dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení.     Předprodej vstupenek - Obec Telnice srdečně zve na koncert Vlasty Redla, který proběhne v pátek 26. srpna 2022 od 19 hodin v areálu Sokola. Vstupné 300 Kč. V předprodeji na telnické poště možnost zakoupení vstupenky za 250 Kč.     Obecní úřad v Telnici uzavřen - 4. - 8. července 2022 - Obecní úřad v Telnici 4.–8. července 2022 z důvodu státních svátků a čerpání dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Setkání KLASu se odehrálo ve znamení přípravy na Seniorskou olympiádu - 24. května 2022 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Setkání KLASu se odehrálo ve znamení přípravy na Seniorskou olympiádu - 24. května 2022

Úterní dopoledne 24. května 2022 patřilo po čtrnácti dnech opět setkání seniorek. Tentokrát jsme zahájily gratulací hned třem ženám, z nichž jedna se dožívá úctyhodného výročí - ještě jednou srdečně blahopřejeme! Připily jsme na jejich zdraví, zazpívaly a pochutnaly si na sladkých i slaných dobrotách. Dostavil se také pan starosta, který oslavenkyni popřál a předal pozornost. Dnes jsme starostu očekávaly obzvlášť netrpělivě - měl se dostavit s informacemi o zítřejší plánované olympiádě a předat nám barevně odlišená trička s krásnou výšivkou )dle skupin, ve kterých budeme soutěžit). Teď jen záleží na tom, aby nám přálo počasí. Máme sice trochu trému, ale současně se i na zítřek těšíme! Vždyť přijede i naše nadřízená z vedení - z Brna, přihlášené seniorky z okolních obcí. Prostě - je to pro nás výzva...

V druhé polovině dopoledne jsme se soustředily na pracovní list - šlo o přesmyčky slov, vážícím se k dnešnímu tématu. Dále ještě doplnění tajenky a konečná kontrola. V hlavním tématu jsme stačily přečíst o historii Svátku matek - že už ve starém Řecku šlo o jistý náznak - vzdávat poctu ženám. Až v USA Julia Ward Howe navrhla oslavovat Den matek jako Den míru, poprvé už v roce 1872.

Na začátku 20. století vznikla myšlenka oslavovat tento den pravidelně zbožnou Annou Jarvisovou. Kongres USA navrhl slavit každoročně tento den vždy druhou květnovou neděli jako národní svátek, věnovaný matkám. V Evropě pak nejdříve v Anglii se tento svátek slavil v roce 1913, v naší republice v roce 1918. V brněnském středisku Vesna k oslavě došlo až 13. května 1923. Zasloužila se o to Asociace křesťanských žen. Jak víme, tento svátek byl vystřídán na dlouhá léta MDŽ. K návratu došlo až po roce 1989 - 1992. 

Zapsala
Marie Fialová, animátorka KLAS Telnice

 

Počet zobrazení: 148

Doporučujeme