přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Stavební úřad Sokolnice uzavřen - Stavební úřad Sokolnice oznamuje, že bude v době od 4. července – 8. července 2022 z důvodu čerpání řádné dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení.     Předprodej vstupenek - Obec Telnice srdečně zve na koncert Vlasty Redla, který proběhne v pátek 26. srpna 2022 od 19 hodin v areálu Sokola. Vstupné 300 Kč. V předprodeji na telnické poště možnost zakoupení vstupenky za 250 Kč.     Obecní úřad v Telnici uzavřen - 4. - 8. července 2022 - Obecní úřad v Telnici 4.–8. července 2022 z důvodu státních svátků a čerpání dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Žehnání sochy sv. Floriána a Den otevřených dveří hasičky - 14. května 2022 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Žehnání sochy sv. Floriána a Den otevřených dveří hasičky - 14. května 2022

Ve spolupráci se zásahovou jednotkou SDH Telnice jsme v sobotu 14. května 2022 přizvali širokou veřejnost, abychom slavnostně požehnali novou sochu sv. Floriána, jejímž autorem je umělecká dílna Pavla Maška ze znojemských Oblekovic (použitý materiál: pryskyřice). Za Okresní sdružení hasičů Brno-venkov se zúčastnila jeho starostka Jana Štelclová a také starostové, velitelé či hasiči sborů z našeho blízkého okolí. Za telnické hasiče se kromě jednotlivých členů zúčastnil také velitel Marcel Bojo, starosta SDH Telnice Richard Smetana a také bývalí či zasloužilí členové hasičské jednotky.

Po vyslechnutí státní hymny připomněl starosta obce historii pořízení budovy hasičky, kterou obec i s přilehlou zahradou zakoupila od manželů Jurczkových v závěru roku 2019 za cenu 5 milionů korun. V přízemní části původně sloužila k provozu autoopravny a v prvním patře pak i k bydlení. Od pořízení budovy v ní probíhaly postupně různé drobné i větší opravy. V minulém roce jsme se pustili do rekonstrukce fasády a vjezdu, došlo k instalaci nových sekčních vrat a k odstranění nadbytečného točitého schodiště a také původních dešťových svodů. V letošním roce se spustila také rekonstrukce elektrorozvodů. Ve spodní garáži parkují dvě zásahová vozidla zařazená do systému KOPIS a jsou provozována v rámci Integrovaného záchranného systému. Z inciativy hasičů byl v nové fasádě na místě původních dveří vytvořen výklenek, do kterého byla osazena nově pořízená socha sv. Floriána.

Dále starosta obce poděkoval všem, kteří se na rekonstrukci budovy podíleli, ať už například darem sekčních vrat (Jan Rožnovský), jejich odbornou montáží, všemi stavebními či klempířskými pracemi, elektromontážními, zámečnickými či stolařskými činnostmi. Velké díky patří dobrovolným hasičům, kteří na všem zmíněném odvedli největší kus práce. Za spolupráci poděkoval také členům obecní pracovní čety a za všechny dodavatele firmě Enorm, která mj. poskytla plošinu pro tuto naši slavnost. Za instalaci nového znaku SDH Telnice patří poděkování Petru Müllerovi. Věříme, že tato budova bude dobře sloužit naší zásahové jednotce, a ta bude dnes i v budoucnu chránit naše životy a majetky od jakéhokoliv neštěstí. Kéž nás všechny a hasiče především ve zdraví chrání právě jejich patron svatý Florián.

Podrobnější popis prací dále popsal velitel JSDH Telnice Marcel Bojo. Na něj už navázal telnický pan farář Oldřich Chocholáč, který připomněl několik životopisných reální sv. Floriána, i příčinu jeho mučednické smrti a místo spočívají jeho ostatky. Stejně tak připomněl známé hasičské motto: „Bohu ke cti, vlasti k ochraně, bližnímu ku pomoci“ a pozval všechny hasiče k pouti do rakouského městečka Enže, kde se nachází klášter sv. Floriána, který byl vystavěn nad hrobem tohoto patrona hasičů.

Následoval společný „výlet“ v koši plošiny velitele hasičů a pana faráře do asi šestimetrové výšky, kde z očí do očí světcově soše došlo ke slavnostnímu požehnání nového telnického Floriána. Svěcenou vodou pak byli pokropeni také všichni přítomní.

Po tomto slavnostním okamžiku již byli všichni zváni k prohlídce hasičky i zásahové techniky, čehož především děti rády využily. Děkujeme všem, kteří se na přípravě této akce podíleli a také všem zúčastněným hasičům z okolních sborů. Zvláštní poděkování patří panu faráři za provedení požehnání „ve výškách“.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 192

Doporučujeme