přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Stavební úřad Sokolnice uzavřen - Stavební úřad Sokolnice oznamuje, že bude v době od 4. července – 8. července 2022 z důvodu čerpání řádné dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení.     Předprodej vstupenek - Obec Telnice srdečně zve na koncert Vlasty Redla, který proběhne v pátek 26. srpna 2022 od 19 hodin v areálu Sokola. Vstupné 300 Kč. V předprodeji na telnické poště možnost zakoupení vstupenky za 250 Kč.     Obecní úřad v Telnici uzavřen - 4. - 8. července 2022 - Obecní úřad v Telnici 4.–8. července 2022 z důvodu státních svátků a čerpání dovolené uzavřen. Děkujeme za pochopení.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Poutavá beseda s názvem Příběh Titaniku - 3. května 2022 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Poutavá beseda s názvem Příběh Titaniku - 3. května 2022

V úterý 3. května 2022 se necelá dvacítka lidí dostavila do zasedací místnosti našeho obecního úřadu k přednášce o Titaniku. Přivítala nás nám již známá Bc. Dana Šimková, tentokrát v kapitánském obleku, který jí opravdu slušel. Žasli jsme (tentokrát zavítali mezi nás i zástupci z řad mužů), kolik informací a zajímavých faktů přednášející má ve svém „repertoáru“.

O Titaniku toho bylo již hodně řečeno a napsáno, celý příběh byl zfilmován. Znovu se však začíná hledat, jak vše v onu osudnou noc probíhalo, co ještě nebylo „řečeno“, hledají se důvody, proč k té tragické události největšího zaoceánského parníku před 110 lety vůbec došlo.

Paní Šimková prokládala vyprávění promítáním, také nám kladla otázky k danému tématu.  Připomenula nám, že Titanik byl po Olympicu a před Britanicem, jedním z parníků - obrů. Téměř 300 metrů dlouhý kolos, se čtyřmi komíny. Bylo třeba čtyř remorkérů, které ho táhly na moře, tento kolos se velice těžko ovládal…

Kapitánem této lodě se stal zkušený starší muž - Edward John Smith. Přesto si tato plavba vyžádala víc jak patnáct set životů. Šlo o nahromadění více negativních důvodů: nebyly v danou chvíli po ruce potřebné dalekohledy, noc, pozdě zaregistrovaný obří ledovec, následně vzniklé velké trhliny a vniklá voda do podpalubí, málo záchranných lodí, nereagování na SOS volání a konečně rozlomení parníku. Drama, při němž se lidé utopili, zemřeli podchlazením v ledové vodě. Vzpomněli jsme na slavný film a jeho hrdiny Kate a Leonarda. Vyslechli jsme onu dojemnou hudbu - známou náboženskou píseň „Blíž k tobě. Bože můj“, při které vyhasínají životy této mladé dvojice.

Od paní Šimkové jsme obdrželi lodní lístky dle data narození a každý z nás se dozvěděl, kým na lodi byl, v jaké třídě cestoval a jak „dopadl“. Tímto bylo vyprávění odlehčeno a vykouzlily se úsměvy na tvářích.

Paní Dana Šimková sklidila potlesk, poděkování od pana místostarosty Jana Dudáka, který jí předal kytici. Přednáška byla tak dobře připravená a poutavá, že jsme téměř nepostřehli, že uplynuly tři hodiny a bylo nutno končit. Ještě jednou srdečně paní Daně Šimkové děkujeme a těšíme se na další přednášku!

Za všechny účastníky sepsala
Marie Fialová


 

 

 

 
Počet zobrazení: 192

Doporučujeme