přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Oříšek jede - Pojízdná prodejna s oříšky, sušeným ovocem a cukrovinkami nabízí své zboží každý čtvrtek v době od 10:30 hod. do 11:00 hod na parkovišti U Laštůvků. Podrobnější informace o firmě a nabízeném sortimentu naleznete na webových stránkách https://www.orisek-jede.cz/nebo na facebooku Oříšek Jede.     Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.     Pojízdná prodejna JATKA Borkovany - Pojízdná prodejna JATKA Borkovany bude prodávat každou středu od 8.30 do 9.15 hodin na parkovišti U Laštůvků čerstvé vepřové, hovězí a kuřecí maso včetně výborných uzenin. Nový ceník vybraného zboží je následující: vepřová kotleta s kostí 129 Kč, v. kotleta bez kosti 149 Kč, v. krkovice s kostí 129 Kč, v. krkovice bez kosti 149 Kč, v. plec 129 Kč, v. kýta 139 Kč, v. bok s kostí 109 Kč, v. bok bez kosti 119 Kč.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Zájezd do Moravského Krumlova představil lidem krásnou Slovanskou opopej - 30. dubna 2022 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Zájezd do Moravského Krumlova představil lidem krásnou Slovanskou opopej - 30. dubna 2022

Na náš společný zájezd „Sokolnice-Telnice“ jsme se vydali poslední dubnovou sobotu. Vlastně to byl takový „slet čarodějnic“, že nás tam bylo - plný autobus. Vyjeli jsme do Moravského Krumlova, kde jsme chtěli vidět slavnou Slovanskou epopej. Nabídka, které se nedá odolat. V několika sálech místního zámku je vystavováno 20 obrazů slavného ivančického rodáka Alfonse Muchy. Průvodkyně byla příjemná, hodně toho věděla, ale v největším sále by bylo dobré, kdyby měla mikrofon. Alfons Mucha se myšlenkou vytvořit epopej zabýval již kolem roku 1900, ale uskutečnil ji až po svém návratu z Francie, kdy ve svých padesáti letech začíná na zámku ve Zbirohu malovat první plátno. Slovanskou epopej tvoří 20 pláten, na kterých pracoval plných 18 let. Jsou zde zachyceny dějiny našeho národa i dalších slovanských národů. V roce 1928 se v pražském Veletržním paláci uskutečnila první výstava jeho díla. To doslova věnoval českému lidu. Tak obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. Ta je po II. světové válce zapůjčila do Moravského Krumlova, kde byl celý cyklus vystavený v letech 1963 – 2011. Potom obrazy zase putovaly do Prahy, Japonska a po deseti letech se znovu vrátily do Moravského Krumlova.

Samotný zámek je momentálně v opravě, takže jsme se po prohlídce výstavy vydali na kopec Floriánek (dříve zvaný Spielberg), který je pojmenován podle patrona kaple, která se zde nachází. Podle pověsti se při bouři knížeti Florianovi splašily koně a on se modlil a sliboval, že když se zachrání, postaví zde kapli. Nad strží se jako zázrakem podařilo koně zastavit. Je ještě další verze, že v roce 1690 bylo celé město zachváceno a zničeno požárem, a proto si jeho představitelé zvolili za patrona svatého Floriána, tedy známého ochránce před ohněm. V roce 1695 pak byla zahájena výstavba kaple. Floriánek měl pět věží, největší znázorňovala knížete Floriana a 4 další - menší jeho děti. Prostřední věž ale chátrala, takže pro bezpečnost byla odstraněna, takže nyní zůstaly jen čtyři.

Po prohlídce a promluvou s příjemným, mladým panem děkanem Pavlem Vybíhalem jsme se vydali do Dolních Kounic, kde jsme měli zajištěný oběd. Chutnal asi všem, porce velké, jídlo chutné, cena lidová. V Dolních Kounicích stojí také zámek a zřícenina kláštera Rosa coeli, jenže se otevírá až 7. května, takže jsme tu už nic nemohli navštívit.  Čekal nás však ještě jeden bonbonek: prohlídka rajhradského benediktinského kostela s návštěvou klášterní prodejny, ve které lze koupit vše od přírodních likérů, marmelád, ovocných šťáv, oplatků a pamětních sakrálních předmětů. V kostele se nás ujal mnich, který nám povyprávěl historii kostela i přilehlých objektů a vysvětlil, jak v klášteře vypadalo v padesátých letech minulého století. Na to, že je tam pouze šest mnichů, musí každý z nich vlastně být takovým Ferdou Mravencem, tedy práce všeho druhu. 

Děkuji otci Oldřichovi, který s námi strávil snad příjemnou sobotu a také Zdeňku Juránkovi, místostarostovi Moravského Krumlova za pomoc při organizaci. Dík patří také našemu řidiči panu Aloisi Hrdličkovi, kterému vděčíme za bezpečnou jízdu a všem, kteří s námi cestovali. Snad byli všichni spokojení.

Ráda bych s předstihem oznámila, že 6. července 2022 uspořádáme opět zájezd, tentokrát na Vysočinu, kde ve Žďáru nad Sázavou navštívíme chrám na Zelené hoře a také tamní zámek. Po obědě pak na zpáteční cestě poděkujeme za mnohé zázraky v kostele Navštívení Panny Marie v Obyčtově. Farářem zde není nikdo jiný než otec František Koukal, který kdysi také působil v naší farnosti.

Anna Nečasová


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 84

Doporučujeme