přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

DŮLEŽITÉ INFORMACE - S ohledem na současnou epidemiologickou situaci oznamujeme zrušení těchto kulturních a společenských akcí v Telnici: Bude zrušen doprovodný program rozsvícení vánočního stromu – v neděli 28. listopadu v 16:30 hod. dojde pouze k prostému rozsvícení stromu na kostelním nádvoří. Bude zrušeno také divadelní představení pro děti: Kde spí motýli, které bylo naplánováno na neděli 28. listopadu, Zrušeny jsou také připravované vánoční mini-Trhy na Sokolovně, Vánoční hry a Silvestr pro děti na Orlovně a Halové mistrovství Telnice v tenisové čtyřhře ve sportovní hale a Štěpánský turnaj ve stolním tenise na Sokolovně. Na náhradní termín v příštím roce bude přeloženo také Adventní setkání se seniory, které se mělo konat na Orlovně. Děkujeme za pochopení.     MUDr. Picková oznamuje - MUDr. Hana Picková oznamuje, že bude v prosinci očkovat proti nemoci Covid 19, a to třetí i první dávkou. Zájemci se můžou nahlásit na telefonním čísle 544 884 117.     Páteční čtení dětem do odvolání ZRUŠENO - Obec Telnice a paní Ludmila Jašková tímto oznamují, že páteční čtení dětem do odvolání nebude. Děkujeme za pochopení.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Život šlechtičen v 18. století musel být věru velmi zajímavý, jak zjistili účastníci zajímavé besedy - 17. listopadu 2021 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Život šlechtičen v 18. století musel být věru velmi zajímavý, jak zjistili účastníci zajímavé besedy - 17. listopadu 2021

Ve středu 17. listopadu 2021 jsme se sešli v zasedací místnosti obecního úřadu na besedě o životě šlechty v 18. století. Přišla mezi nás námi oblíbená paní Dana Šimková oblečena do dobového kostýmu a velmi poutavým vyprávěním nás zaujala spolu s vtipným humorem. Provedla nás exkurzí života a zejména oblékáním panstva na hradech a zámcích. Nikoho z nás nenapadlo, že takové honosné šaty šlechtičen mohly vážit i 30 - 50 kg. Také nás překvapilo, čemu sloužila „nebesa“ nad postelí - hlavně aby na spícího nespadl pavouk! Další zajímavostí byl vývoj spodního prádla a co nás hodně zaujalo - jak tehdy chodili na toaletu a vůbec vše o hygieně tehdejší doby.

Došlo i na domlouvání sňatků již v samém dětství, spojování panství a různých složitých rodinných vztahů. Paní Dana nás aktivně zaujala svými otázkami, co se používání různých věcí týká. Například co sloužilo jako hygienická potřeba, jak často a v čem se šlechtičny koupaly a jiné, zvláště pro ženy, zajímavé věci. Takže v dnešní době si tehdejší život vůbec neumíme představit.

Paní Šimková je skvělá vypravěčka a dokáže svým vtipem tak zaujmout, že ani nestačíme sledovat čas. Beseda se nám moc líbila a budeme se těšit na její příští návštěvu. Jako odměnu převzala z rukou pana starosty kytičku a upomínkové předměty. Děkujeme za příjemné a poučné dopoledne sice s rouškou na nose, ale s dobrým pocitem, že nemusíme jen poslouchat negativní zprávy z médií a na chvíli se věnovat příjemnějším věcem.

Nadšené účastnice besedy

 

Počet zobrazení: 78

Doporučujeme