přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

DŮLEŽITÉ INFORMACE - S ohledem na současnou epidemiologickou situaci oznamujeme zrušení těchto kulturních a společenských akcí v Telnici: Bude zrušen doprovodný program rozsvícení vánočního stromu – v neděli 28. listopadu v 16:30 hod. dojde pouze k prostému rozsvícení stromu na kostelním nádvoří. Bude zrušeno také divadelní představení pro děti: Kde spí motýli, které bylo naplánováno na neděli 28. listopadu, Zrušeny jsou také připravované vánoční mini-Trhy na Sokolovně, Vánoční hry a Silvestr pro děti na Orlovně a Halové mistrovství Telnice v tenisové čtyřhře ve sportovní hale a Štěpánský turnaj ve stolním tenise na Sokolovně. Na náhradní termín v příštím roce bude přeloženo také Adventní setkání se seniory, které se mělo konat na Orlovně. Děkujeme za pochopení.     MUDr. Picková oznamuje - MUDr. Hana Picková oznamuje, že bude v prosinci očkovat proti nemoci Covid 19, a to třetí i první dávkou. Zájemci se můžou nahlásit na telefonním čísle 544 884 117.     Páteční čtení dětem do odvolání ZRUŠENO - Obec Telnice a paní Ludmila Jašková tímto oznamují, že páteční čtení dětem do odvolání nebude. Děkujeme za pochopení.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Děti poznávaly práci věhlasného telnického autoklempíře - 10. listopadu 2021 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Děti poznávaly práci věhlasného telnického autoklempíře - 10. listopadu 2021

Středeční odpoledne 10. listopadu 2021 opět patřilo dětem a jejich dobrodružnému poznávání telnických mistrů, odborníků, umělců, sportovců a jiných šikovných lidí v rámci projektu Děti poznávají Telnici.

Vypravili jsme se do autoklempířské dílny pana Kříže, který je zároveň vášnivým sběratelem historických autobusů. Rodina Křížových nás vítala s úsměvem a srdečností, kterými nešetřili. Vůně kovu a laku nás provázela celou návštěvu. Viděli jsme tři rozpracovaná torza autobusů. Křížovi opravují staré autobusy z celé republiky.  Jejich práce je ojedinělá snad i v celé Evropě. Pan Jaroslav Kříž má svých dvacet čtyři autobusů, které jsou jeho potěchou.

Pokud se autobus dostane do této dílny, čeká ho rozebrání, kdy zůstanou jen rámy. Pak nastává klempířská práce, shánění, případně výroba náhradních dílů. Děti byly překvapené, že se v dílně nacházel velký starý šicí stroj. I volant je totiž potřeba obšít, aby se skryl chladný kov. Kluci i děvčata si prošli konstrukcí autobusu. Poté si mohli zkusit nařezat plechy a poznat, že práce autoklempíře není vůbec lehká. Chce to trpělivost, sílu a lásku k těmto strojům. Celková oprava jednoho autobusu vyžaduje rok práce, a to není málo.

Jako zlatý hřeb našeho setkání jsme se projeli jedním autobusovým veteránem. A že to byla jízda! Všichni se za námi otáčeli, řidiči aut seděli s ústy dokořán otevřenými úžasem, když jsme si obkroužili kruhový objezd. Děti se smály a odnesly si nejen velký zážitek a nové vědomosti, ale každý i dvě placky s fotografiemi autobusů na památku.

Děkujeme rodině Křížových za vlídné přijetí a čas, který nám věnovali.

Příští středu si budou děti užívat volna, ale na tu další se už teď mohou těšit.  Jsme totiž pozváni k paní Monice Součkové a dá se tedy s jistotou říci, že toto setkání bude vonět sladce.

Ivana Mifková


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 215

Doporučujeme