přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Uzavřen obecní úřad - Obecní úřad v Telnici bude ve středu 27. října a v pátek 29. října 2021 pro veřejnost uzavřen. Děkujeme za pochopení.     Oříšek jede - Pojízdná prodejna s oříšky, sušeným ovocem a cukrovinkami nabízí své zboží každý čtvrtek v době od 10:30 hod. do 11:00 hod na parkovišti U Laštůvků. Podrobnější informace o firmě a nabízeném sortimentu naleznete na webových stránkách https://www.orisek-jede.cz/nebo na facebooku Oříšek Jede.     Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Seniorky kráčely po stopách slavných objevitelů - 29. září 2021 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Seniorky kráčely po stopách slavných objevitelů - 29. září 2021

Ve středu 29. září 2021 se několik občanek, ale převážně seniorek KLASu, zúčastnily besedy s paní Danou Šimkovou na populárně historické téma "Po stopách objevitelů".
Tentokrát se přednášející nepřevlékla do kostýmu jako při předešlých besedách, ale použila promítání a uchvátila nás svým umem vypravěčky. Její bohaté znalosti z dob dávno minulých, svědčí o mnoha nastudovaných knihách, a hlavně zájmu o to dění před mnoha staletími. Nemalou roli při poslechu hraje i šarm paní Dany, snaha zapojit otázkami nás, posluchače.
Šlo o velmi náročné téma a o dobu, kdy se ony daleké plavby a objevy nových území konaly.
Těch informací bylo opravdu hodně, na tom jsme se shodly. Musely jsme "listovat" v paměti, ale mnoho letopočtů a údajů nám mnohdy tak nějak splývalo.
Samozřejmě jména jako Kryštof Kolumbus, James Cook a některých dalších se nám vybavovala, ale podrobnosti už nikoliv. To, že Čína už tehdy byla vyspělou zemí, obehnanou kolosální Čínskou zdí, čínské hedvábí, čaj, to se nám vybavilo. Dozvěděly jsme se, co přimělo Řeky k výpravám západním směrem, v čem která země tehdy vynikala. Jak mnohdy osazenstvo lodí po mnohé měsíce na moři tvořili trestanci, jak touha objevit pevninu hnala objevitele vpřed.
Amerigo Vespucci, Bartolomeo Dias, Kryštof Kolumbus, to jsou jména jen některých odvážných mořeplavců. Jakou úlohu sehrála touha jak Portugalců, tak Španělů a jiných zemí vlastnit nová a nová území? To všechno paní Šimková zajímavě odvyprávěla. Děkujeme za to a těšíme se na další setkání s ní.

Zapsala jedna ze zúčastněných


 

 

 

 
Počet zobrazení: 147

Doporučujeme