přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

MUDr. Pirner oznamuje - Zubní lékař z Újezda u Brna MUDr. Jiří Pirner oznamuje svým pacientům, že v době od 8. do 30. července 2021 bude čerpat dovolenou.     Přerušena dodávka el. energie - 9. června 2021 - Z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy bude přerušena dodávka elektrické energie dne 9. června od 8 do 15:30 v oblasti U Rybníka č.p. 287, k/632, Růžová od č.p. 31 a 105 po č.p. 317 a 409. Děkujeme za pochopení.     Oříšek jede - Pojízdná prodejna s oříšky, sušeným ovocem a cukrovinkami nabízí své zboží každý čtvrtek v době od 10:30 hod. do 11:00 hod na parkovišti U Laštůvků. Podrobnější informace o firmě a nabízeném sortimentu naleznete na webových stránkách https://www.orisek-jede.cz/nebo na facebooku Oříšek Jede.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Zájezd do Holešova a Vizovic se vydařil - 6. července 2021 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Zájezd do Holešova a Vizovic se vydařil - 6. července 2021

V úterý 6. července 2021 jsme po roční nucené izolaci konečně nastoupili do autobusu našeho dvorního pana řidiče Aloise Hrdličky a vydali se na cestu do Holešova a Vizovic poznávat další krásy naší vlasti.

Cesta byla příjemná, lidé natěšení a na první zastávce v Holešově jsme měli i štěstí na zámeckou průvodkyni. Ta nám velice poučně, ale hlavně zábavnou formou povyprávěla historii zdejšího zámku. Holešovský zámek je dnes sice bez mobiliáře, ale s četnými obrazy na stěně. Ne vždy jsou to však originály, protože ty se záhadným způsobem asi dostaly do soukromých sbírek a některé byly umístěny v zámcích v cizině, u nás pak najdeme jen jejich kopie. Ty ale zcizeny nebyly.

Po návštěvě zámku jsme měli dohodnutou návštěvu kostela Nanebevzetí Panny Marie, kde nás očekávala příjemná, mladá a velmi chytrá slečna. Od počátku 14. století stával na holešovském náměstí gotický kostelík, jehož vnitřní výzdoba byla doplněna za Františka Antonína z Rottalu, který žil na svém panství od r. 1717- 1762. Kostel byl olomouckým biskupem, hrabětem Ottou Honoriem slavnostně vysvěcen 26. července 1735. V průčelí nalezneme sochu Panny Marie na oblacích, po stranách sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra. Nástropní malba je rokoková. Boční lodě mají ještě původní barokní malbu.

Hlavní oltář - Nanebevzetí Panny Marie zachycuje anděly odnášející Matku Boží, kterou očekává Ježíš Kristus s křížem. V další části oltáře se nachází zobrazení Ducha Svatého v podobě holubice a nad tím vším spatříme žehnajícího Boha Otce v oblacích, který se rukou opírá o zeměkouli. Barokní seskupení ukončuje Mariánský monogram. K vidění jsou zde i sochy světců v nadživotní velikosti, třeba sv. Kateřiny Alexandrijské, sv. Františka z Pauly, a sv. Cecilie a sv. Antonína z Padovy. Vedle světců zde zahlédneme i donátory zdejšího chrámu, kterými byli František Antonín z Rottalu a jeho první žena Marie Cecilie. Nacházíme zde také dnes už nevyužívanou kazatelnu a naproti ní nádherná křtitelnici, kde dva andělíčci nesou křestní vodu uzavřenou v tepaném víku v podobě mušle. Zlaté mraky na zeměkouli představují jednotlivé světadíly... „Jděte do celého světa a křtěte všechny národy.“ Jan Křtitel tu křtí klečícího Krista v řece Jordánu.

Vedle kazatelny se nachází vstup do sakristie, nad ní byla vybudována oratoř, kde pobývala hraběcí rodina. Dnes ji využívají rodiče s dětmi, které aspoň v kostele neruší při mši svaté. Ve věži se dříve nacházelo 5 zvonů, ale zvon Marie, a zvon Sanktusík a také umíráček z roku 1650 byly v r. 1942 zabaveny pro vojenské účely. Renesanční zvony sv. Jakub z r. 1596 a sv. Václav z r. 1597 tam dodnes zůstaly.

Ke kněžišti dal František Antonín přistavět kapli, které s říká „černá“. V ní nalézáme dvě černá zrcadla, šedý mramor – to vše jako symbol pomíjivosti života, konaly se zde totiž pohřby. V bočních lodích se nachází ještě deset oltářů. Známý je např. oltář sv. Jana Sarkandra, který býval holešovickým farářem v letech 1616-1620, V roce 1860 se dočkal blahořečení v roce 1995 dokonce svatořečení, je ochráncem holešovické farnosti.

Ve městě stojí ještě kostel sv. Anny, kaple sv. Martina a kaple sv. Kříže. Ty už jsme však pro nedostatek času nenavštívili, ale pokračovali cestou do Vizovic. Tam nás čekal objednaný výborný oběd v místní restauraci U Tonka, milá obsluha, výborné jídlo a cenově to bylo velice příjemné, řekla bych, že i dokonce levné. Kolem nás výzdoba na poličkách ze starých džbánů, konviček, keramických vánoček, potřeb do kuchyně, které používaly naše pra/babičky, bylo to zajímavé i pěkné… Potom jsme se vydali, sice už ne všichni, na návštěvu vizovického zámku. Naše skupina měla štěstí na paní průvodkyni, která ještě v důchodu vypomáhá a mohu za sebe říct, že přiblížení dějin v jejím podání nemělo chybu. Nádherný porcelán, překrásné obrazy, zrestaurované podlahy, malé postele (délka 180 cm) - spávali prý s hodně podloženou hlavou. Údajně měli strach, když budou ležet natažení, že jsou blíž k smrti. Já myslela, že dámy měly strach o účes a ony ze smrti… Po odchodu ze zámku jsme zakotvili v místní cukrárně a čokoládovně. To byla vlastně sladká třešinka na dortu našeho výletu.

Těšíme se na další putování po vlasti naší, ať jsou to Čechy, Morava či Slezsko. Souhlasím s Jaroslavem Seifertem, který napsal v básni o Řípu: "Maminko má, jak je to hezké u nás doma."

Anna Nečasová


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 185

Doporučujeme