přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Uzavřen obecní úřad - Obecní úřad v Telnici bude ve středu 27. října a v pátek 29. října 2021 pro veřejnost uzavřen. Děkujeme za pochopení.     Oříšek jede - Pojízdná prodejna s oříšky, sušeným ovocem a cukrovinkami nabízí své zboží každý čtvrtek v době od 10:30 hod. do 11:00 hod na parkovišti U Laštůvků. Podrobnější informace o firmě a nabízeném sortimentu naleznete na webových stránkách https://www.orisek-jede.cz/nebo na facebooku Oříšek Jede.     Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.30 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Pozvánka: Výstava - Civilizovaná žena - 8. října 2021 až 4. srpna 2022 (Brno) >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Pozvánka: Výstava - Civilizovaná žena - 8. října 2021 až 4. srpna 2022 (Brno)

Moravská galerie

srdečně zve na výstavu

Civilizovaná žena:

Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury

 8. října 2021 až 4. srpna 2022 , Místodržitelský palác

 

Výstava děl různých autorů, známých i neznámých, z meziválečného období, která ukazuje různé podoby tehdejšího pojetí civilizované ženy.

Expozice sleduje paralelní procesy modernizace a ženské emancipace, které doprovázely vznik a rozvoj české moderní kultury a které kulminovaly v meziválečné době. Jedním z klíčových svorníků těchto procesů byla postava nové – civilizované a moderní – ženy, jejíž modifikace se souběžně objevovaly rovněž jinde v Evropě. Tato postava se stala jedním z důležitých emblémů nově založeného státu – i skrze ní se první československá republika prezentovala dovnitř a navenek jako moderní, pokrokový a demokratický stát.

Pojem civilizovaná žena byl v českém prostředí poprvé použit ve stejnojmenné publikaci a výstavě, realizované na přelomu let 1929-1930 v Brně. K Civilisované ženě, avšak rovněž ke konformnější, avšak daleko rozsáhlejší Výstavě moderní ženy, která se konala na brněnském výstavišti jen o půl roku dříve, se jako ke svým primárním zdrojům hlásí i připravovaná výstava. Ačkoli je evidentní, že postava moderní a civilizované ženy se promítla do dobového malířství a sochařství a silně rezonovala zvláště v tvorbě první generace umělkyň s plnohodnotným vysokoškolským výtvarným vzděláním, její výtvarné podoby (a podobizny) tvoří jen jednu z oblastí výstavy. V centru její pozornosti budou rovněž ty aspekty dobové vizuální kultury, které měly bezprostřední dopad na život žen v době první republiky a které pomáhaly rozšiřovat a propagovat civilizovanou ženu i mimo elitní uměnímilovné kruhy. Soustředí se rovněž na bydlení a životní styl (včetně interiérového designu), módu, grafický design, reklamu a film, ale také na humoristické kresby a karikaturu; zvláštní pozornost věnuje dobovým ženským a life-stylovým časopisům.

Hlavním smyslem výstavy je ukázat, jak s různými podobami nové ženy, která se svým vzhledem, chováním, vzděláním a prací radikálně oprostila od přežívající představy konzervativní, nepraktické, neracionální, ornamentální, přírodní a city sžírané ženy staré epochy, pracovali meziváleční umělci, designéři, architekti, fotografové a filmaři, jak je využívala masová média a jak je ve svých textech recipovali doboví publicisté a publicistky.

Jednou z ambicí výstavy je prezentovat nejen práci známých osobností, ale rovněž zapomenutých nebo anonymních tvůrců, a to jak mužů, tak žen, kteří se podíleli na české vizuální kultury konce dvacátých a začátku třicátých let minulého století. Součástí expozice budou rovněž četné projekce pracující s nově zdigitalizovaným filmovým materiálem z Národního filmového archivu, čítárna věnovaná dobové knižní, novinové a časopisecké produkci a umělecká intervence Mileny Dopitové.

www.moravska-galerie.cz…

 

 

 

Počet zobrazení: 60

Doporučujeme