přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Oříšek jede oznamuje - Naposledy v tomto roce přijede pojízdná prodejna prodávat 23. prosince 2021. V roce 2022 začnou opět s pravidelnými zastávkami od 13. ledna 2022.     DŮLEŽITÉ INFORMACE - S ohledem na současnou epidemiologickou situaci oznamujeme zrušení těchto kulturních a společenských akcí v Telnici: Bude zrušen doprovodný program rozsvícení vánočního stromu – v neděli 28. listopadu v 16:30 hod. dojde pouze k prostému rozsvícení stromu na kostelním nádvoří. Bude zrušeno také divadelní představení pro děti: Kde spí motýli, které bylo naplánováno na neděli 28. listopadu, Zrušeny jsou také připravované vánoční mini-Trhy na Sokolovně, Vánoční hry a Silvestr pro děti na Orlovně a Halové mistrovství Telnice v tenisové čtyřhře ve sportovní hale a Štěpánský turnaj ve stolním tenise na Sokolovně. Na náhradní termín v příštím roce bude přeloženo také Adventní setkání se seniory, které se mělo konat na Orlovně. Děkujeme za pochopení.     Páteční čtení dětem do odvolání ZRUŠENO - Obec Telnice a paní Ludmila Jašková tímto oznamují, že páteční čtení dětem do odvolání nebude. Děkujeme za pochopení.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > ...archiv novinek... > Zpráva o činnosti Orla jednoty Telnice v roce 2010 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Zpráva o činnosti Orla jednoty Telnice v roce 2010

Akce Orla jednoty Telnice byly v roce 2010 více než v jiných letech ovlivněny počasím. První pořádanou akcí, kterou poznamenala nepřízeň počasí byl Orelský ples. Toho dne pokryla Moravu ledovka v takové míře, že již odpoledne přestala fungovat hromadná doprava a lidé se dostávali domů s několika hodinových zpožděním v tom lepším případě, v horším museli zůstat v práci nebo nocovali v jiných obcích. V podvečer byla většina cest do Telnice neprůjezdná. Kapela Karla Pešla se do Telnice dostala až po 2 hodinách. Ples postihla velice nízká návštěvnost. Jedinou výhodou byl volný prostor na tanec.
O dva dny později měla proběhnout Tříkrálová sbírka, ale kvůli trvajícímu náledí a nebezpečí pádu ledu ze střech byla přesunuta o týden později. I tak si ještě koledníci užili ledových ploch na zasněžených a zledovatělých polích.
Toto počasí mělo i světlé stránky. Díky velké sněhové nadílce bylo možno po několika letech uspořádat Ústřední závody v běhu na lyžích na Borovince.
Ostatková zábava proběhla v hojném počtu. Do smutečního průvodu se tentokrát přidaly všechny sportovní kluby Orla Telnice a s nimi i olympijští reprezentanti (např. Martina Sáblíková na kolečkových bruslích).
Další akcí, kterou nám počasí nabouralo, byla Jarní slavnost na Borovince. Poprvé v historii jejího konání jsme museli přistoupit k deštivé variantě a zapojit celý vnitřní prostor včetně pokojů, kde musely proběhnout soutěže pro děti. Trochu stísněné byly i podmínky pro účinkující tanečníky, kterých letos bylo více než v předchozích letech.
V červnu zakončil Taneční klub Orla Telnice svou sezónu slavnostním Galavečerem, kde představili všichni jeho členové svou celoroční činnost. Měli jsme tak možnost navštívit všechny kontinenty světa v podobě jejich tradičních tanců – od latinsko-americké samby a salsy až po ruský kozácký tanec. Závěrem odpoledne došlo na „boj“ o přízeň publika dvou hlavních částí klubu – sekce street dance a klasického párového tančení. Orlovna prodělala test odolnosti na hluk, protože takový rámus jako při skandování a povzbuzování, ještě nezažila.
Prázdniny byly v Orlu zahájeny jak jinak než táborem na Borovince. Jeho účastníci byli přijati do detektivní školy, aby se naučili, jak bojovat s kriminálními živly. Na akci nemuseli dlouho čekat. Z Borovinky byl ukraden vzácný obraz Brouci. Po zajištění stop se praktikanti vypravili za zloději do padělatelské dílny. Odtud vedly další stopy k bandě Marcella Perenta, jejíž činnost byla ukončena zatčením členů včetně šéfa a obviněním z trestného činu krádeže a padělání. Za svůj úspěch byli detektivové řádně oceněni na ukončovacím večírku detektivní školy.
První zářijovou sobotu se senioři z Telnice vypravili do klenotu Českých měst – Telče a klášterního chrámu v Nové Říši. Počasí nám přálo a tak jsme si mohli užít ještě letní atmosféry na telčském náměstí při ochutnávce krajových specialit a vystoupení známých zpěváků Jakuba Smolíka nebo Nadi Urbánkové.
Tradiční a hojně navštěvovanou zářijovou akcí byl Historický Jarmark. Burčák tekl proudem a u placek na ohni se tvořila stále fronta. Táborová koza Andělka letos vyslala své potomky, aby si je děti mohli pohladit, a nemohli chybět ani výstavní kousky drobného zvířectva od místních chovatelů. Poprvé byla možnost projížďky na koňském povozu po Telnici. Nutno dodat, že koně se za celé odpoledne nezastavili. Dominantou sálu bylo velké stanové týpý, symbol tábora. Celý sál byl zaplněn vzpomínkami na jedenáctiletou historii táborů. Soutěžní dětské odpoledne zpestřilo vystoupení Čarodějek s.r.o. a den zakončovala cimbálová muzika Lučina.
Podzimní čas je v Orlu tradičně vyplněn různými soutěžemi v kuželkách, nesmí chybět turnaj v ricochetu a dětské vánoční hry. Závěr roku patřil opět dětem a jejich řádění na Silvestru. Letos měl nad dětmi dohled děda. Podmínkou vstupu bylo pyžamo nebo noční košile. Zdání toho, že děti budou muset jít brzy spát, bylo vystřídáno bujarým veselým, které ukončil až slavnostní přípitek a ohňostroj.
Zde je na místě poděkovat všem, kteří se na činnosti Orla v Telnici podíleli ať už při pravidelných trénincích nebo při jednorázových akcích. Do nového roku vykročme s pozdravem: Zdař Bůh!

Orel jednota Telnice

 

Počet zobrazení: 1994

Doporučujeme