přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Oznámení o přerušení dodávky el. energie - Z důvodu plánovaných prací na zařízení distribuční soustavy bude přerušena dodávka elektrické energie dne 15. února 2023 od 8:00 do 15:2. 2023 16:00 hodin. Vypnutá oblast: Telnice, K Nádraží od čop. 257 po Újezd mimo č.p. 191 a 224.     Drůbežárna Prace - Drůbežárna Prace bude v pátek 3. 2.  v 9:00 hod.  prodávat: kuřice a kohouty různých barev za 240 Kč, krmivo pro drůbež a králíky, vitamínové doplňky. Dále pak vykupovat králičí kožky - cena 15 Kč/ks.     Sdružení kominíků a topenářů oznamuje - Sdružení kominíků a topenářů bude provádět v naší obci v PÁTEK dne 10. února požadované kontroly a čištění komínů dle zákonu č. 34/2016 Sb. v platném znění za 450 Kč, čištění plynových kotlů za 450 Kč a revize kotlů na tuhá paliva za 1 100 Kč. Dále nabízí vložkování, frézování komínu. Zájemci se mohou objednat telefonicky na telefonním čísle: 608 748 989.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Setkání KLASu s hudebními nástroji 25. října 2022 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Z této IP již bylo hlasováno!
Jak jste spokojeni s výsledky komunálních voleb?
Jsem spokojen/a
27%
Ujde to
24%
Nejsem spokojený/á, představoval/a jsem si jiný výsledek
27%
Je mi to úplně jedno
22%
Celkem hlasů: 1554

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Setkání KLASu s hudebními nástroji 25. října 2022

 V úterý 25. října se seniorky KLASu sešly, aby si v hlavním tématu zopakovaly, popřípadě se něco nového dozvěděly, o  hudebních nástrojích. Začaly jsme příspěvkem z telnické kroniky. Paní Dara nám připomněla, že uplynulo 95 let od zavedení el. osvětlení v kostele a na faře v hodnotě deseti tisíc korun. Tehdejší výbor přispěl částkou 4.200 Kčs, ostatek byl uhrazen z milodarů farníků. Další zajímavostí bylo, že ovocné stromy v r. 1932  /vysázené po převratu/, začaly rodit a hlavně meruňky přinesly větší sklizeň. Týkalo se to lokality Šternov. Po procvičení pozornosti a rychlé reakce při ukazovací slovní hříčce jsme přistoupily k hlavnímu tématu. Pověděly jsme si stručně o jednotlivých nástrojích klávesových, strunných smyčcových i drnkacích, dále bicích a dechových. Prakticky jsme se seznámily s historickým drnkacím nástrojem, který však v naší zemi takřka vymizel - citerou, jejíž  krásu oceňují v Rakousku a Německu. Stálou expozici je možno vidět v Ostravě. Drnkací nástroj - banduru mohli ti, kteří se zúčastnili koncertu v našem kostele, shlédnout a poslechnout si její podmanivý zvuk. O jedinečný zážitek se zasloužila jedna z Ukrajinek, tehdy ubytovaná v místní Orlovně, která se po koncertu vracela do své vlasti. Každá z nás sdělila, jaký hudební nástroj má oblíbený. Následovalo plnění v pracovním listu - přesmyčky názvů hudebních nástrojů, ale i doplňovačky a hledání názvů v písmenném poli. Poté proběhla společná kontrola výsledků - všechny seniorky vždy projeví snahu a zaslouží si tak pochvalu.

Následovala přestávka, která byla "přerušena" příchodem starostky obce, čerstvě jmenované do funkce - paní Leony Bímové. Paní místostarostka Bohumila Hrazdírová se omluvila. Paní starostka při své řeči nastínila, v čem hodlá ve spolupráci s námi, seniory, pokračovat. Po přípitku s přáním oboustranné spokojenosti se rozvinula debata ...

Věříme, že ve velmi dobré spolupráci bude KLAS s Obcí Telnice nadále pokračovat.

V příštím setkání seniorek budeme určovat /hádat/, k čemu se předmět, který si každá z nás přinese, používal, k čemu sloužil. Nepodaří-li se shromáždit více předmětů, bude připravena hravá vědomostní soutěž, která nás možná i rozesměje. 

Za KLAS M. Fialová

Těším se na setkání 8.listopadu

 

 

Počet zobrazení: 222

Doporučujeme