přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele Obec Telnice - Morava Facebook

Hlášení rozhlasu:

Prořezy stromů - Ve dnech 2.6. , 3.6. , 5.6. , 6.6. , 7.6. 2023 bude společnost Matěj Kubis provádět v obci ozdravné prořezy stromů.      Drůbežárna Prace oznamuje prodej - Drůbežárna Prace bude ve středu 7. června 2023 v 9:00 hod.  prodávat: mladé kuřice a kohouty, roční slepice, housata, brojlerová kuřata, krůty, káčata a husokačeny Mulard, krmivo pro drůbež a králíky, vitamínové doplňky. Dále pak vykupovat králičí kožky - cena 15 Kč/ks.     Domov pro seniory Sokolnice oznamuje - Domov pro seniory Sokolnice, p.o. příjme do pracovního poměru nebo brigádně kuchaře, pomocnou sílu do kuchyně a pracovníka úklidu. Dále přijme na hlavní pracovní poměr fyzioterapeuta a všeobecnou sestru. Bližší informace na tel. č. 544 423 151  p. Kopečková osobně na adrese Zámecká 57, Sokolnice.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Jarní výlet za krásami Slovácka nás dovedl do kraje krásných moravských tradic >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

zapomenuté heslo

Anketa

Z této IP již bylo hlasováno!
Jak jste spokojeni s výsledky komunálních voleb?
Jsem spokojen/a
28%
Ujde to
26%
Nejsem spokojený/á, představoval/a jsem si jiný výsledek
25%
Je mi to úplně jedno
22%
Celkem hlasů: 2610

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Jarní výlet za krásami Slovácka nás dovedl do kraje krásných moravských tradic

Z podnětu a myšlenky Jiřího Netolického se v sobotu 7. května 2022 uskutečnil krásný jarní výlet za krásami Slovácka. No nebyla by to jarní akce, kdyby nepanovalo jarní počasí. Ráno nás u autobusu vítal déšť, který cestou na východ postupně ustal, dokonce vykouklo i sluníčko. Ale nepředbíhejme.

Ještě za deště jsme navštívili zajímavý kostel sv. Jana Křtitele v Kněždubu. Zde nás provedl tamní duchovní správce otec Jan Turko, který popsal všechnu inspirativní výmalbu uvnitř kostela. Jedním ze zmiňovaných autorů byl také zdejší rodák a slavný slovácký malíř Jožka Úprka, jehož hrob jsme také nalezli na místním hřbitově. Sochu na jeho hrobě vytvořil jeden z nejvýznamnějších sochařů 19. století – Francouz Auguste Rodin. Nejvíce nás však asi zaujal presbytář, který je opatřen mj. motivem svatby v Káně Galilejské, přičemž inspirací se zde staly tváře místních občanů a tamní lidové tradice...

Naše další putování krásnými moravskými zákoutími pak již provázely krásné jarně zelené barvy přírody. Nejvíc patrné byly u Kuželovského mlýna, kde jsme si mohli prohlédnout větrný mlýn z 19. století vč. přilehlé chalupy vybavené dobovým nářadím, nábytkem, nádobím apod. Zajímavý byl také komentář, který jsme si vyslechli od obou průvodců z Technického muzea v Brně, které se o tuto historickou památku stará. Děkujeme!

Už na parkovišti před mlýnem nás zaujaly některé historické vozy, které tu právě zaparkovaly. A pak už nás jen cestou na oběd do Javorníka míjeli krásní veteráni snad z celého minulého století. Dalším zpestřením jinak příjemné a pohodlné cesty byl zpěv lidových písní, který byl veden hlasem Františka Jahody, jemuž sekundovali další nadšenci, a nakonec snad i téměř celá naše výprava. Krásné bylo, že se František snažil vždy uvést písničku o vesnici, kterou jsme právě projížděli. Nádhera!

Dobrý oběd a laskavou obsluhu jsme si užili v restauraci Javornická hospoda, kterou všem ze srdce jen doporučujeme. Z Javorníka pak už naše kroky vedly na známé poutní místo „Svatý Antonínek“, tedy kaple sv. Antonína Paduánského. Zde nás zastihli také poutníci z jihomoravské Nivnice, kteří zde právě vykonávali svou pouť prvokomunikantů. Mši svatou tedy jako hlavní celebrant sloužil pan farář z Nivnice, koncelebroval telnický pan farář. Mše byla zaměřena hlavně na děti a oba kněží vytvořili všem milou poutní atmosféru. Po mši svaté nás čekal krátký komentář k historii kaple a zmínka o P. Antonínu Šuránkovi, jehož zásluhy o rozvoj tohoto poutního místa jsou zde dodnes patrné.

Pak už jen sjeli z kopce dolů, kde nás čekalo Blatnické muzeum paní Zdislavy Kuřinové, která pečlivě schraňuje a udržuje stovky předmětů tradičního života, od krojů přes šicí stroje, staré pracovní nástroje, nářadí, domácí vybavení apod. Na každého hned dýchla historie, když si procházel místnosti ve škole, kde se toto krásné muzeum rozléhá. Však se také telničtí nenechali zahanbit a přispěli svým dílem do sbírek tohoto muzea, ať už různými dobovými technickými pomůckami (Jiří Netolický), historickým krojem (Marie Fialová) nebo třeba knoflíky. Bylo vidět, jakou radost jsme paní Kuřinové i její kolegyni Boženě Hanákové udělali.

Na oplátku jsme pak dostali dobrý tip na sladkou tečku celého zájezdu, takže jsme jen odjeli za kopec a v Ostrožské Lhotě doslova zaplavili místní cukrárnu.

Na cestě zpět nás opět doprovázel zpěv lidových písní, kterým jsme si zpříjemnili naši cestu z kraje krásných moravských tradic. Děkujeme Jiřímu Netolickému za veškerou přípravu tohoto zájezdu a jedinečnou „kdoulovicu“, taktéž poděkování patří otci Oldřichu Chocholáčovi za duchovní doprovod celého zájezdu, Františku Jahodovi a Jindřichu Čechovi za pěvecký doprovod naší cesty a za bezpečnou jízdou a pohodlí jeho autobusu panu Aloisi Hrdličkovi.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 469

Doporučujeme