přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Drůbežárna Prace - Drůbežárna Prace bude ve čtvrtek 24. ledna  v 9:00 hod. prodávat: kuřice červené za 170 Kč/ks, roční slepice za 90 Kč/ks, krmivo pro nosnice a králíky 120Kč/10kg balení + vitamínové doplňky. Dále pak vykupovat králičí kožky - cena 10 Kč/ks.     Zahradnictví Hrozek oznamuje - Hrozkovi oznamují, že od pondělí 21. ledna do středy 23. ledna včetně bude zahradnictví zavřeno z důvodu dovolené. Děkujeme za pochopení.     Přednáška v Sokolnicích - V pátek 1. února 2019 v 16:30 hod  v aule ZŠ Sokolnice pořádá  Mateřská škola Sokolnice zajímavou přednášku nejen pro rodiče s názvem „ Komunikace s dětmi, aneb proč to neumíme”  pojednávající o komunikaci s dětmi i všech dalších aspektech vztahujících se k výchově dětí, nejen předškolního věku. Přednášející bude PhDr. Lidmila Pekařová, klinická psycholožka s více než třicetiletou praxí, bohatými mnohaletými přednáškovými aktivitami a též autorka známé publikace „Jak žít a nezbláznit se“. Přijďte se inspirovat, pobavit, „najít se“ v příkladech a odnést si náměty, co s tím. Lidmila Pekařová je energická, stručná, výstižná a maximálně srozumitelná    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Jaké je to neslyšet - 23. května 2018 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Jaké je to neslyšet - 23. května 2018

Ve středu 23. května 2018 zavítaly mezi žáky 4. ročníku ZŠ Telnice čtyři studentky speciální pedagogiky Pedagogické fakulty v Brně. Jaký je „život s postižením“ a jaká úskalí do života přináší, jsme se dovídali během dvou vyučovacích hodin. Šlo hlavně o to, přiblížit dětem, jaké to je, když někdo neslyší, jak může komunikovat s ostatními a jak se mají chovat ostatní k němu.

V teoretické části děti zjistily, jaké druhy postižení mohou být, jak se dají řešit a jak se dá s těmito lidmi komunikovat. Podrobněji potom byly seznámeny s důležitostí sluchu, podstatou sluchového vnímání a možnostmi kompenzace sluchového postižení. Mohli si rozebrat a zase složit velký model vnitřního ucha, podívat se, jak krásně barevná a vzorovaná se dnes vyrábí dětská naslouchadla a seznámit se s formami komunikace se sluchově postiženými lidmi.

V části praktické byly děti rozděleny do čtyř skupin. Ty se střídaly na čtyřech stanovištích, kde si vše děti zkoušely „na vlastní kůži“. Na jednom stanovišti z vlastních prstů sestavovali oběma rukama písmena abecedy a zkoušeli obouruční prstovou abecedou znázornit svá jména a různá slova. Na jiném stanovišti se dorozumívali pomocí rukou a mimiky znakovou řečí. Třetí stanoviště umožnilo dětem vyzkoušet si, jak náročné je odezírání slov ze rtů. Děti dostaly velká sluchátka (aby neslyšely) a snažily se nahlas zopakovat slovo, které výrazně ale bezhlasně vyslovil naproti sedící kamarád. Asi nejtěžší bylo poslední stanoviště, kde se děti zkoušely dorozumívat s hluchoslepým jedincem pomocí doteků prstů na dlaň (písmeny popsané bílé rukavice). Při této „Lormově abecedě“ mluvčí vyznačuje jednotlivá písmena svým ukazováčkem dotykem do dlaně a na prsty ruky příjemce. Zajímavou životní zkušeností dětem byla také chůze se slepeckou holí, kdy se se zavázanýma očima a se sluchátky na uších snažily projít cestu mezi překážkami.

Na závěr našeho setkání se „světem Neslyšících“ děti sestavily na velký arch papíru myšlenkovou mapu, na kterou napsaly a nakreslily vše, co je z právě realizovaného projektu zaujalo nebo co si zapamatovaly. A já doufám a pevně věřím, že v nich zážitky a zkušenosti dnešního dne probudily zase o trošku více lidskosti, respektu a tolerance, které dnešní doba tolik postrádá a potřebuje…

Hana Kašparová, třídní učitelka


 

 

 

 

 

 

 
Počet zobrazení: 154

Doporučujeme