přeskočit na hlavní text přeskočit na hlavní navigaci
Přihlášení email Přihlášení uživatele

Hlášení rozhlasu:

Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice - Řeznictví a uzenářství D – MASO Blažovice bude prodávat v Telnici každý čtvrtek v 10.15 hod. na obvyklém prodejním místě čerstvé kuřecí, vepřové a hovězí maso, tradiční uzeniny, uzená masa a speciality.     Pojízdná prodejna JATKA Borkovany - Pojízdná prodejna JATKA Borkovany bude prodávat každou středu od 8.30 do 9.15 hodin na parkovišti U Laštůvků čerstvé vepřové, hovězí a kuřecí maso včetně výborných uzenin.    

Vítáme vás
na stránkách obce Telnice
 
Úvodní stránka > Aktuálně - úvodní strana > Reportáž: Zájezd do Loštic - 4. ledna 2018 >

Videoprezentace obce

Navigace

přeskočit navigaci

Přihlášení uživatele

Jméno:

Heslo:

registrace
zapomenuté heslo

Anketa

Kde nás najdete?

Kde nás najdete?

Malovaná mapa Brno-venkov-jih

Reportáž: Zájezd do Loštic - 4. ledna 2018

Hned počátkem nového roku (4. ledna 2018) jsme se vypravili na zájezd do Loštic, odkud jsem dostala osobní pozvánku od lidového řezbáře, pana Beneše. Natěšení jsme nasedli do autobusu našeho „dvorního dopravce - pana Aloise Hrdličky" a vydali se na cestu směr Loštice.

Autobus byl téměř plný, ze Sokolnic, Telnice i z Měnína.

Do Loštic jsme přijeli o něco dřív, než byla původně plánovaná prohlídka, tak pan Beneš, který svůj betlém a ostatní dřevořezbu provází v dobovém kostýmu, bleskurychle zmizel. Šel se převléknout a za pár minutek už nás vítal naproti svému domu, v autobusové čekárně, kde vystavuje svá díla. Proti nenechavcům, je čekárna opatřena velmi silnými pruty z tepaného kovu. Malba je na zdech, figurky osob, zvířat, všechno nádherně provedené a barevně zkomponované. Dozvěděli jsme se, že Liška Bystrouška nepochází z lesů kolem Brna, ale přímo od nich a původně se jmenovala Liška Bystronožka. Zalíbila se tak Rudolfu Těsnohlídkovi, že si ji málem přivlastnil.

Poté jsme šli do jeho domu, kde v pokoji vystavuje betlém, který začal vyřezávat kolem roku 1994. Figurek tu má kolem 300, mezi své nejlepší počítá i postavu malíře a tvůrce Alfonze Muchu, který má u sebe klíč své vily. Ten dostal od vnuka malíře i s knoflíkem malířova saka. Betlém je situovaný do rohu místnosti, kde má stmívací osvětlení, kde buď svítí měsíc nebo sluneční paprsky, laserovým světlem nám ukazoval jednotlivé figurky. Ty mají podobu loštických občanů i starostů, kteří mají u nohou klíč od radnice a záleží na tom, kolik volebních období byli ve funkci, takže od jednoho klíče, až po tři. Je tam též hrad Bouzov, mírovská věznice, ze které utíká vězeň Kájínek, řidič Smetana s tykadly na krajáči se smetanou a podobných vychytávek je tam dost.

Také jsme viděli, že podle norem Evropské unie bude nařízení, že stolice bude muset čnít a ne se smotávat ve WC míse. Pardon. Řekl to jinak, tady nelze. Po skončení prohlídky jsem měla domluvenou prohlídku Muzea tvarůžků, spojenou s prodejem. Prohlídka měla být ve 12.00, ale měli jsme skvělý čas, takže jsme tam byli už v 11, vzali nás a měli jsme skvělou průvodkyni, která nám pověděla všechno od A- Z.  Tvarůžky se vlastně začaly vyrábět již v 16. století a stále se dědily v rodině. Mluvila o všech majitelích tvarůžkárny až po znárodnění, potom návrat do rukou dědiců po roce 1989. Dozvěděli jsme se, že pravé Loštické tvarůžky by měly mít značku AW. Výroba je sice psaná na Loštice, ale balírna je v Praze.

Po nákupu tvarůžků jsme odjeli na objednaný oběd do restaurace Na Růžku, kde jsme byli též s předstihem, nevadilo, bylo všechno nachystáno.

Po dobrém obědě jsme ještě měli naplánovanou cestu do Olomouce, kde jsme měli prohlídku katedrály sv. Václava. Zde jsme si prohlédli nádherný betlém, tiše a s dojetím jsme procházeli katedrálou, vánočně vyzdobenou. Dostali jsem se až do hrobky, kam vedou hrozné schody, vysoké aspoň 40 cm, což my, staří, nemůžu napsat dříve narození, jsme to zvládali přímo s nadlidským výkonem.  Do autobusu jsme se vraceli dříve, v katedrále byla zima, nakonec jsem byla ráda, že jsme měli pouze individuální prohlídku. Byla tam též výstava betlémů různých národů, ale hlavně od nás.

Když napíšu, že zájezd se docela vydařil, nebudu lhát. Dokonce nám přálo i počasí a vraceli jsme se domů s novými zážitky. Doufám, že spokojenost nebyla jenom na mé straně. Pan Hrdlička opět jednička, doprava bezproblémová, kafčo, čajík a někdo i něco silnějšího - pohoda. Díky panu Hrdličkovi probíhala cesta klidně a bezpečně.  

Na 8. května 2018 chystám zájezd na do Severomoravského kraje a mám v plánu perly mezi zámky, měl by to být Hradec nad Moravicí a zámek Raduň.

V novém roce přeji všem cestovatelům pěkné zážitky, hodně zdraví a spokojenost s výběrem – možná málo známých destinací.   

Anna Nečasová

 

Počet zobrazení: 268

Doporučujeme